11 kwietnia 2020

WIELKA SOBOTA

Oz 6,1-2

Chodźcie, powróćmy do Pana. On nas zranił i On też uleczy, On to nas pobił, On ranę zawiąże. Po dwu dniach przywróci nam życie, a dnia trzeciego nas dźwignie i żyć będziemy w Jego obecności.

„Chodźcie, powróćmy do Pana.”
„Inaczej” brzmi dzisiejsze słowo Boże – wzięte nie z którejś z Ewangelii, ale ze starotestamentalnej Księgi proroka Ozeasza. Można powiedzieć, że to nam sygnalizuje, że w ogóle ten dzień jest inny, szczególny. Wielka Sobota jest bowiem czasem szczególnej ciszy. Po wczorajszej liturgii Wielkiego Piątku, która nam przypomniała o Męce naszego Zbawiciela i o tym, że po Jego śmierci na Golgocie – ciało Jezusa zostało złożone w grobie, przekazanym w tym celu przez Józefa z Arymatei. Dzisiejszy dzień w pewien sposób prowadzi nas do modlitwy, do refleksji, do czuwania. W sposób duchowy przenosimy się do miejsc świętych w Jerozolimie. Skorzystajmy rzeczywiście z tego czasu, aby – jak nam też mówi Ozeasz – „powrócić do Pana”. Miejmy czas na refleksję, modlitwę i przygotowanie na to, by świętować jutrzejszą niedzielę jako dzień Zmartwychwstania, dzień triumfu, dzień Jego zwycięstwa nad grzechem, śmiercią, szatanem. Niech to będzie nasze bezpośrednie przygotowanie na spotkanie z Jezusem, który pozostaje pośród nas. Przeżywamy czas szczególny, niełatwy czas związany z epidemią; jednak niech w tej naszej obecnej rzeczywistości przynosi nam nadzieję obecność Jezusa Zmartwychwstałego, który wnosi w naszą rzeczywistość Swoją łaskę. Niech Pan zmartwychwstały, żyjący na wieki nam błogosławi!
ks. Jan Krupka

Ks. kan. Jan Krupka jest rzecznikiem Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej i wykładowcą Pisma Świętego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Jest jednym z redaktorów Głosu Katolickiego, a także konsultantem w Radiu Nadzieja. Od wielu lat przygotowuje codzienne rozważania ewangeliczne "Słowo Życia" emitowane na antenie diecezjalnej rozgłośni, a także w wielu miejscach w internecie.