czwartek, 11 luty 2016 09:17

Dziś Dzień Chorego

Od 24 lat we wspomnienie objawień Matki Bożej w Lourdes, które przypada 11 lutego Kościół obchodzi Ogólnoświatowy Dzień Chorego. Jest to wezwanie do całego Kościoła powszechnego, aby poświęcić jeden dzień w roku modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu miejsca tych, którzy cierpią na duszy i na ciele.

W tym roku tej refleksji towarzyszą słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana „Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie” (J 2,5), które są głównym tematem tegorocznego, papieskiego orędzia z okazji XXIV Światowego Dnia Chorego. Do tych słów Ojca Świętego nawiązuje przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych abp Zygmunt Zimowski w specjalnym słowie na ten dzień. Podkreśla m.in., że dzieło lekarza i pielęgniarki powinno być traktowane nie tylko jako zawód, ale przede wszystkim, jako „powołanie”. „Troska o niepełnosprawnych fizycznie i o ludzi starszych, troska o chorych umysłowo – sektory te, bardziej niż inne obszary życia społecznego, stanowią wskaźnik kultury społeczeństwa i państwa” – głosi przesłanie arcybiskupa Zimowskiego.

Już tradycyjne podczas obchodów Światowego Dnia Chorego w wielu kościołach odbywać się będą uroczyste msze św., w czasie których udzielany jest sakrament namaszczenia chorych. Wielu biskupów odwiedzi chorych w szpitalach i domach opieki. W Szpitalu Wojewódzkim w Łomży mszy św. w intencji chorych o godz. 15.00 przewodniczyć będzie Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski, zaś w Ostrołęce bp Tadeusz Bronakowski spotka się z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej, a także z chorymi i personelem w ostrołęckim szpitalu.

Natomiast główne Ogólnoświatowe obchody Dnia Chorego, które odbywają się co roku w jednym z sanktuariów maryjnych na świecie, w tym roku odbędą się – w Nazarecie, w Ziemi Świętej. Przewodniczyć im będzie specjalny wysłannik Ojca Świętego abp. Zygmunt Zimowski – Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych.

Modlitwa na Światowy Dzień Chorego
Nazaret – 11 lutego 2016 r.

Panie Jezu, Ty jesteś Obliczem Miłosiernego Ojca!
W swoim ziemskim życiu troszczyłeś się o cierpiących, wiele razy uzdrawiałeś chorych, przywracałeś rodzinom radość.
Myślą i sercem przenosimy się do Nazaretu, Twojego domu, w którym Twoja Matka powiedziała znamienne „Tak”, zmieniając historię świata. Stałeś się Emmanuelem, Bogiem z nami! Wielu chorych przybywa tutaj z całego świata szukając miłości, nadziei oraz pocieszenia.
Pokorni i szukający pomocy, powierzamy Maryi, Twojej Matce, nasze lęki cierpienia, naszą samotność, abyś za Jej wstawiennictwem zamienił je w wino radości, tak jak zamieniłeś wodę w Kanie Galilejskiej.
Niepokalana Dziewico, troskliwa Matko, Ty dostrzegasz potrzeby twoich dzieci, które nie mają już wina pocieszenia i nadziei. Niewiasto wytrwała pod Krzyżem, aż do końca: Tobie powierzamy nasze cierpienia i słabości oraz tych wszystkich, którzy je leczą.
Ty, która zwracasz się również do nas: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”, naucz nas jak być posłusznymi Twojemu Synowi. Przygarnij nas i zachowaj przy Twoim Niepokalanym Sercu, aby z Tobą wychwalać Miłosierdzie Boże.
Uzdrowienie chorych, módl się za nami!
Matko Miłosierdzia, módl się za nami!
Święta Mario Alfonsino Ghattas, módl się za nami!
Święta Mario od Jezusa Ukrzyżowanego Baourady, módl się za nami!
Amen.

JE