piątek, 04 marzec 2016 11:41

Biskup Tadeusz świętuje jubileusz dziesięciolecia sakry biskupiej

4 marca 2006 roku, w Uroczystość św. Kazimierza, w Katedrze Łomżyńskiej ks. dr Tadeusz Bronakowski przyjął sakrę biskupią i jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Nolite timere, Deus caritas est” (Nie lękajcie się, Bóg jest miłością). Głównym konsekratorem był Biskup Łomżyński Stanisław Stefanek, a współszafarzami biskup senior Diecezji Łomżyńskiej Tadeusz Zawistowski i Metropolita Białostocki arcybiskup Wojciech Ziemba.

W homilii podczas mszy konsekracyjnej biskup Stefanek mówił:

Biskupstwo oznacza obowiązek, a nie zaszczyt, biskup ma pomagać, a nie panować, albowiem z nakazu Chrystusa, ten kto jest większy - ma być mniejszy.

Podkreślił, że pełnia kapłaństwa, to nie tylko urząd, prawo i znak pastorału, ale też duchowość, praca, troska o cnoty i umartwienie oraz odpowiedzialność.

Ta odpowiedzialność nie jest uznaniem, które w procentach przydzielają wyborcy, ale sakramentalnym ustanowieniem, od którego nie ma dyspensy.

- mówił biskup Stanisław.

W uroczystościach konsekracji wzięło udział kilku biskupów, wielu księży i rzesze wiernych.

Od tego momentu minęło dziesięć lat, a słowa wypowiedziane przez konsekratora biskup Bronakowski mógł zweryfikować wiele razy. Posługa biskupa Tadeusza nie ogranicza się tylko do Diecezji Łomżyńskiej. Najbardziej znane jest zaangażowanie i troska biskupa Tadeusza o trzeźwość. I jak mogliśmy się wielokrotnie przekonać, nie jest to tylko wyraz pełnionej funkcji przewodniczącego Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości Konferencji Episkopatu Polski, ale głębokiego wewnętrznego przekonania o potrzebie wychowania młodego pokolenia w trzeźwości.

Poza tym bp. Tadeusz Bronakowski jest członkiem Rady Prawnej, Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą, Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Litwy, Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie i Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski.

W dniu jubileuszu
życzymy Biskupowi Tadeuszowi obfitości łask Bożych i wszelkiego błogosławieństwa na każdy dzień pasterskiego posługiwania!