poniedziałek, 21 marzec 2016 15:30

Niedziela Palmowa w Łysych

Palma jest szczególnym symbolem. Jest symbolem zwycięstwa, jest symbolem życia – mówił podczas homilii w kościele pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Łysych Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski.

Tradycyjnie Niedziela Palmowa w Łysych zgromadziła liczne rzesze wiernych z kraju i zagranicy, byli także przedstawiciele świata dyplomacji, polityki, kultury, sztuki i nauki. Uroczysta msza św. z poprzedzającą ją procesją palmową w Łysych, jest jedną z najbarwniejszych w kraju. Co roku uroczystościom kościelnym towarzyszy również konkurs na najstrojniejszą „Palmę Kurpiowską”. Między innymi właśnie do kurpiowskiej palmy odniósł się biskup Stepnowski w swojej homilii.

– Palma jest symbolem zwycięstwa, jest też symbolem życia. Palma to drzewo, które ma bardzo głębokie korzenie. Wytrzymuje bardzo mocne wiatry. Ma zawsze zieloną koronę. (...) Plama kurpiowska to też symbol duszy człowieka. Ta korona na czubie tej palmy to korona Chrystusa, który wjeżdża do świętego miasta Jeruzalem. Jeśli dusza człowieka, tak jak ta palma, zostanie zaatakowana przez różne choroby to człowiek fizycznie obumiera.
Biskup zwrócił uwagę na wartość religijną Niedzieli Palmowej i na Słowo Boże, które tego dnia jest kierowane do wiernych.

– Ta palma kurpiowska jest nie tylko elementem scenografii, ale też elementem naszego wyznania wiary. Bo niedziela Palmowa ma przede wszystkim charakter religijny. Wjazd Jezusa do Jeruzalem, a później lektura Męki Pańskiej, a w tym roku lektura Męki Pańskiej z Ewangelii św. Łukasza. W każdym opisie Męki Pańskiej uczniowie nie wypadają najlepiej. Judasz zdradza Chrystusa, Piotr się Go zapiera inni Go opuszczają. Ale w Ewangelii wg św. Łukasz Chrystus stara się w pewnym sensie usprawiedliwić człowieka. (...) Bo Chrystus w Ewangelii wg św. Łukasza jest nade wszystko Ojcem Miłosiernym.

Niedziela Palmowa rozpoczyna w Kościele Wielki Tydzień, przygotowujący wierzących do największego święta Zmartwychwstania Pańskiego. Szczególnym czasem w Wielkim Tygodniu jest Triduum Paschalne, którego istotą jest Celebracja Misterium Paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa

JE (źródło: lomzynskie24.pl)
Czytany 1990 razy