poniedziałek, 18 kwiecień 2016 10:14

Gdzie chrzest, tam nadzieja. Trzydniowe uroczystości 1050-lecia Chrztu Polski [Foto]

Trzy dni trwały uroczystości obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski. Uczestniczyło w nich kilkadziesiąt tysięcy osób. Uroczystości odbywały się w Gnieźnie, Ostrowie Lednickim i Poznaniu.

Obchody rozpoczęło czwartkowe zebranie Konferencji Episkopatu Polski w Gnieźnie, podczas którego profesor Krzysztof Ożóg wygłosił wykład na temat dziejowych konsekwencji przyjęcia chrztu. Po południu hierarchowie odwiedzili Ostrów Lednicki, gdzie Prymas Polski Wojciech Polak poprowadził modlitwę ekumeniczną, w której uczestniczyli duchowni z Kościołów chrześcijańskich, zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Pierwszy dzień obchodów zakończyła Msza św. w katedrze w Gnieźnie, której przewodniczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin.

Szczególnym wyróżnikiem drugiego dnia obchodów była sesja Zgromadzenia Narodowego. Ta miała miejsce w Poznaniu. Po jej otwarciu orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda, który podkreślił, że chrzest księcia Mieszka I jest najważniejszym wydarzeniem w całych dziejach państwa i narodu polskiego. Chrześcijańskie dziedzictwo aż po dzień dzisiejszy kształtuje losy Polski i każdego z nas. Prezydent wyraził przekonanie, że Polska jest i pozostanie temu wierna. Odwołał się też do słów świętego Jana Pawła II, że Europa potrzebuje Polski, Polska potrzebuje Europy, a integracja europejska jest dla Polaków szansą na duchowe ubogacenie Zachodu. Drugi dzień obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski zakończyła Msza św. dziękczynna w katedrze w Poznaniu.

W sobotę, trzeciego dnia obchodów, główne uroczystości odbywały się na Inea Stadion w Poznaniu. W uroczystej Mszy św., sprawowanej pod przewodnictwem kardynała Pietro Parolina, uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy osób. Głosząc homilię kardynał Pietro Parolin powiedział między innymi, że: „Chrzest Polski, który miał miejsce 1050 lat temu, nadal wydaje swoje niezliczone owoce łaski”. W trakcie Mszy św. zostały ochrzczone dwie dorosłe osoby. Przyjęły również Sakrament Eucharystii i Bierzmowania. Na zakończenie grupa osób wyjeżdżających na misje otrzymała z rąk kardynała pamiątkowe krzyże. Ostatnim punktem sobotnich obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski była rock opera „Jesus Christ Superstar” zrealizowana przez Teatr Muzyczny w Poznaniu. Na tamtejszym stadionie widowisko muzyczne oglądało wiele tysięcy osób.

Na podstawie IAR opr. mk/fot.flickr/EpiskopatNews