piątek, 29 kwiecień 2016 18:11

IV Kongres Małżeństw w Ostrołęce

„Jedność ciał – o seksualności w małżeństwie”. To hasło przewodnie IV Kongresu Małżeństw, który odbył się w minioną sobotę w Ostrołęce. Wydarzenie zorganizowała Grupa Odnowy w Duchu Świętym „Święta Rodzina”.

Kongres rozpoczął się o godzinie dziewiątej Mszą św. w kościele pw. Świętego Franciszka z Asyżu. Następnie uczestnicy wydarzenia przenieśli się do Szkoły Podstawowej nr 10 w Ostrołęce. Tam małżeństwa uczestniczyły w zawiązaniu wspólnoty, wysłuchiwali świadectw i brali udział w małżeńskim świętowaniu.

– Chcemy zasygnalizować, że małżeństwo jest bardzo ważne i tak naprawdę chcemy przez ten kongres świętować małżeństwo – mówi Urszula Kaliszewska, współorganizatorka przedsięwzięcia. Organizatorzy przygotowali dla uczestników trzy konferencje i ćwiczenia. Jak twierdzi – to też wyróżnia nasz kongres, że są takie ćwiczenia, które można na bieżąco przepracować na Sali.

Gościem specjalnym kongresu był o. Ksawery Knotz, wykładowca teologii pastoralnej, specjalizujący się w duszpasterstwie małżeństw i rodzin. Autor wielu książek o tematyce małżeńskiej takich jak: „Seks jest boski, czyli Erotyka katolika”, czy „Akt małżeński. Szansa spotkania z Bogiem i współmałżonkiem”. Podczas Kongresu o. Ksawery Knotz wygłosił dwa wykłady: „Jak budować jedność ciał?” i „Dlaczego seksualność jest darem?”. Prelekcje wygłosił także ks. Tomasz Trzaska, a tematem wystąpienia była „Teologia ciała według Jana Pawła II”.

Kongres od początku istnienia cieszy się dużym zainteresowaniem. Jak podają organizatorzy w tym roku wzięło w nim udział ponad trzysta osób.

AB