piątek, 29 kwiecień 2016 18:16

Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

Dziś obchodzony jest Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, który został ustanowiony przez Episkopat Polski w 2002 roku. Data obchodów tego dnia jest symboliczna. Księża więzieni w Dachau złożyli ślub, że jeśli przeżyją obóz, będą pielgrzymować do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

71 lat temu, 29 kwietnia 1945 roku amerykańskie wojska wyzwoliły obóz w Dachau. Żołnierze uwolnili około 67 tysięcy więźniów. Był to pierwszy hitlerowski obóz koncentracyjny. Został założony w marcu 1933 roku, dwa miesiące po dojściu do władzy Hitlera. Według różnych źródeł, przez Dachau przeszło od 206 do 250 tysięcy więźniów. Jedną trzecią stanowili Polacy. Dachau przeżyli m.in. ojciec Marian Żelazek – opiekun trędowatych w Indiach, arcybiskup Kazimierz Majdański kardynał Adam Kozłowiecki i kardynał Ignacy Jeż.

Duchowni, którzy przeżyli, obóz koncentracyjny, po wojnie co roku 29 kwietnia odbywali pielgrzymki do sanktuarium w Kaliszu, aby dziękować za ocalenie za wstawiennictwem św. Józefa. Jednym z uczestników pielgrzymki w 2004 roku, był ojciec Marian Żelazek. Do obozu trafił jako młody kleryk, przebywał tam przez pięć lat. Tak wspomina wyzwolenie obozu – To co niemożliwe, stało się możliwe. Nam od początku mówiono, jak tylko zamknięto za nami bramy, że jest tylko jedno wyjście stąd, przez krematorium. Stało się jednak inaczej. Myśmy się oddali pod opiekę św. Józefa. Były śluby ku czci św. Józefa, myśmy się oddali pod jego opiekę 22 kwietnia a wyzwolenie przyszło 29 kwietnia. To był cud.

W 70 rocznicę wyzwolenie obozu w Dachau, która miała miejsce w ubiegłym roku, odbyła się ogólnopolska pielgrzymka duchowieństwa polskiego. W tym roku obchody miały miejsce w Kaliszu. W południe Mszy św. w Sanktuarium św. Józefa przewodniczył Prymas Polski senior abp Henryk Muszyński, który dokonał wprowadzenia do kaliskiej bazyliki relikwii bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, który był męczennikiem Obozu w Dachau.

AA/ foto: kadr z filmu