wtorek, 03 maj 2016 11:01

Biskupi odnowią Akt Zawierzenia Polski Matce Bożej

Uroczysta Msza św. z Aktem Zawierzenia Matce Bożej będzie głównym punktem obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski na Jasnej Górze. Eucharystię sprawować będą biskupi, którzy zebrali się na Radzie Biskupów Diecezjalnych Episkopatu Polski.

Rzecznik Jasnej Góry ojciec Robert Jasiulewicz zauważył, iż Akt Zawierzenia Matce Bożej będzie kontynuacją wielowiekowej tradycji Kościoła w Polsce. Będzie też znakiem łączności z Polonią i Polakami, którzy wyemigrowali z kraju. Ojciec Robert Jasiulewicz mówił, ze obecnie nasza wolność jest zagrożona w inny sposób, niż przed wiekami. Wielu z nas jest zniewolonych przez egoizm i konsumpcjonizm, który zamyka nas na miłość i potrzeby innych.

Akt oddania się w opiekę Matce Bożej nawiązuje do podobnego wydarzenia podczas obchodów Millenium chrześcijaństwa w Polsce w 1966 roku.

– podkreślił biskup Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Dodał, że w ten uroczysty sposób Kościół katolicki w Polsce chce kontynuować świętowanie 1050. rocznicy Chrztu Polski.

W niedzielę na Jasnej Górze, w ramach obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski został zaprezentowany Millenijny Akt Oddania Matce Bożej z 1966 roku. Na co dzień dokument ten w specjalnej tubie spoczywa w bazylice jasnogórskiej obok Cudownego Obrazu. Ojcowie paulini zorganizowali także debatę „Weź w opiekę naród cały” w ramach cyklu jubileuszowych dyskusji „Raport Jasnogórski 2016”. W dniu wczorajszym biskupi złożyli swoje podpisy pod Aktem Zawierzenia Matce Bożej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.

iar/red/foto: EpiskopatNews