niedziela, 20 listopad 2016 20:33

„Jesteśmy bliżej tajemnicy miłosierdzia”. Poświęcenie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego [FOTO]

Napisał
Po trzydziestu czterech latach od rozpoczęcia budowy kościoła Miłosierdzia Bożego w Łomży, biskup Janusz Stepnowski dziś dokona poświęcenia tejże świątyni. To wyjątkowe wydarzenie dla wspólnoty parafialnej jest jednocześnie ważnym momentem w życiu diecezji łomżyńskiej. 

Liturgia poświęcenia wpisuje się w zakończenie Roku Miłosierdzia w naszej diecezji. 

Konsekracja świątyni to największa uroczystość w dziejach kościoła i parafii. Witam wszystkich uczestników tej liturgii, a także słuchaczy diecezjalnego Radia Nadzieja. Konsekracja stanowi swoiste wyróżnienie parafii. Chwile, które dziś przeżyjemy skłaniają nas ku refleksji nad rolą kościoła parafialnego. Tu każdy ma swoje miejsce. Młody i starzec, zdrowy zdrowy i chory, grzesznik i święty - powiedział we wprowadzeniu do liturgii ks. inf. Jan Sołowianiuk.

Świątynia jest zaciemniona. Pozostanie tak, aż do szczególnego momentu w liturgii, kiedy zostaną zapalone światła - dodał. 

W uroczystości biorą udział biskupi, kapłani, alumni WSD w Łomży, parlamentarzyści, władze Łomży, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń kościelnych, a także licznie zgromadzeni wierni. 

Swoją pracę duszpasterską w tej parafii podjęło blisko stu kapłanów, ale tylko dwóch proboszczów. Serdecznie im wszystkim dziękuję za ich wielki wkład w funkcjonowanie parafii, budowę świątyni i wspólnoty parafialnej. Z serca dziękuję mojemu poprzednikowi - ks. prałatowi Radzisławowi Ambroziakowi - powiedział po odmówionej wspólnie Koronce do Miłosierdzia Bożego ks. prał. Jerzy Abramowicz, proboszcz parafii. 

Po pokropieniu wodą święconą rozpoczęła się liturgia słowa. W homilii bp Janusz Stepnowski powiedział (fragmenty): 

Na początku gromadziliście się w tej drewnianej kaplicy, aż do momentu, kiedy został oddany do użytku dolny kościół. Potem górna świątynia została oddana do liturgii. To największy kościół w diecezji, ale też wspólnota ludzi wierzących - powiedział we wprowadzeniu biskup. 

(...) Drodzy Bracia i Siostry! W dzisiejszym świecie toczy się walka o człowieka. O boże wartości. Tak łatwo poświęcić się pewnej ideologii, ale człowiek wtedy może zatracić godność ludzką. Kiedy Bóg zostanie wyrwany z serca człowieka to z serca społeczeństwa zostanie wyrwana godność ludzka i człowiek nie do ma siebie nawzajem szacunku. To dzisiejsze święto - Chrystusa Króla jest przypomnieniem,kim jest król naszych sumień.

W dzisiejszej Ewangelii Jezus do końca rozmawia z człowiekiem. I dobremu łotrowi obiecuje raj(...). Bo Jezus chce być królem naszych serc i sumień. Mówi on bardzo często o królestwie. Ale chodzi tu o "inne" królestwo.

Chrystus przez swoją mękę na krzyżu zbawia każdego z nas. Na krzyżu ukazuje się jako "Pan Miłosierdzia". Aż do końca. Do ostatniego momentu. 

Ta świątynia, tak jak Chrystus, uczy nas miłosierdzia do siebie nawzajem. Zapytajmy siebie nawzajem: czy Jezus jest moim Panem i Królem? 

Jeszcze raz dziękuję Wam, Bracia i Siostry, że podjęliście budowy tej parafii. Nie tylko z cegieł, ale złożonej z serc ludzkich. Dziękuję ks. Radzisławowi i jego następcy - ks. Jerzemu. Kościół ten to wielkie przestrzenie. Pięknie przyozdobione. Ale dziękuję też za bogate życie parafialne. Za wspólnoty, za działania do młodzieży - serdecznie dziękuję!

Po homilii nastąpiła wyznanie wiary i litania do Wszystkich Świętych. W ważnych chwilach, przyzywamy wstawiennictwa tych, którzy osiągnęli już Chwałę Nieba i wstawiają się za nami - tak jest i teraz - zauważył ks. inf. Sołowianiuk. Następnie kanclerz kurii ks. Artur Szurawski odczytał dekret z racji poświęcenia kościoła i ołtarza, który został podpisanych w trzech egzemplarzach przez obecnych w świątyni biskupów i proboszcza parafii ks. prał. Jerzego Abramowicz. Jedna z trzech kopii dokumentu wraz z relikwiami św. Andrzeja Boboli została umieszczona w mensie ołtarza. Biskup Janusz Stepnowski po modlitwie poświęcenia kościoła i ołtarza, po której namaścił olejem krzyżma ołtarz, wraz z biskupem Tadeuszem namaścił kościół w dwunastu miejscach.

Przez namaszczenie krzyżmem ołtarz staje się symbolem Chrystusa, który przed wszystkimi został "Namaszczony" i tak jest nazwany. Ojciec przecież namaścił Go Duchem Świętym i ustanowił Najwyższym Kapłanem, aby na ołtarzu swego Ciała złożył w ofierze swoje życie za zbawienie wszystkich.

Obrzęd poświęcenia ołtarza i kościoła kończy nakrycie ołtarza, ustawienie świec i kwiatów oraz przygotowania darów do liturgii eucharystycznej. Po modlitwie biskupa diakoni zapalają świece na ołtarzu i przekazują światło 12 osobom z ruchów i stowarzyszeń działających w parafii, które zanoszą je do miejsc namaszczenia.

W procesji z darami przyniesiono następujące dary: przedstawiciele wojewódzkiego oddziału Civitas Christiana - ornat, Ruch Odnowy w Duchu Świętym - trybularz, Ruch Gloriosa Trinita' - mszał, Rodzina Radia Maryja - świece fatimską, rodzina Teresy i Andrzeja Kąpińskich - kielich, Młodzież Maryi - Dzienniczek s. Faustyny i Pismo Święte, a Parafialny Zespół Caritas - ofiary na rzecz ubogich. Procesję zamknęły osoby niosące patena z chlebem oraz ampułki z wodą i winem.

Po zakończeniu obrzędów komunii zostało zaintonowane uroczyste Te Deum, a następnie zostaje wystawiony Najświętszy Sakrament i biskup odmawia Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana. 

Pozostały już tylko podziękowania. W imieniu wszystkich parafian, na ręce biskupów oraz proboszcza wyrazy wdzięczności składają rodziny, a następnie ks. prał. Jerzy Abramowicz (fragmenty):

Dzisiejszy dzień to jest jakby spojrzenie na początek, a początek to jest zadany temat. Ta świątynia, która została poświęcona, oddana Panu Bogu przez wymiar konsekracji ma szczególny wymiar w swojej mowie jako tajemnicy Bożego Miłosierdzia. Bo powracamy do Kazania na Górze i błogosławieni ubodzy, albowiem do nich należy Królestwo Niebieskie. Ten temat podjął architekt pan Kucza-Kuczyński by we współczesnej architekturze sakralnej nadać nowy wymiar. Dlatego też, nasza świątynia została zaliczona jako jedna z pięciu udanych w projekcie świątyń drugiej połowy XX wieku.

Pamiętacie pierwszy Krzyż misyjny, stojący naprzeciw kościoła, a dzisiaj w miejscu figury Matki Bożej, który był już skrzywiony. I kiedy stawialiście pytanie mojemu poprzednikowi ks. Radzisławowi: Kiedy on zostanie wyprostowany? Zawsze śmiał się i mówił: Kiedy wyprostuje się parafia, wyprostuje się krzyż. Myślę, że dzisiejsza uroczystość jest tym szczególnym czasem, kiedy możemy powiedzieć, że staramy się wyprostowywać, stawać do pionu, że bliżej jesteśmy tajemnicy Bożego Miłosierdzia.

W swoim podziękowaniu ks. Abramowicz przypomniał osoby zaangażowane w tworzenie wspólnoty parafialnej i budowanie kościoła, tego materialnego, jak też i tego duchowego.

Uroczystość poświęcenia kościoła Miłosierdzia Bożego zakończyło błogosławieństwo i zamknięcie "drzwi świętych", którego dokonał bp Janusz. Stało się to symbolicznym aktem zakończenia Roku Miłosierdzia w diecezji łomżyńskiej.

Joanna Ekstowicz/ks.Tomasz Trzaska

Zapraszamy do zapoznania się z obszerną fotorelacją z wydarzenia, a także z zapisem audio uroczystości w portalu wZasięgu.pl
Czytany 1820 razy

Dane kontaktowe

Kuria Diecezjalna w Łomży
ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

tel: 86/ 216 25 91

kuria@diecezja.lomza.pl

 

 

Projekt i wykonanie

spesmedia.png