sobota, 10 grudzień 2016 14:43

Będzie Narodowy Kongres Trzeźwości – Łomża i Ostrołęka rozpoczęły prace

Przedsiębiorczość jest mierzona alkoholem” – to tylko jedna z tez postawiona podczas debat jakie odbyły się w Łomży i Ostrołęce w ramach Seminarium Programowego Diecezjalnej Rady Trzeźwości. Do wspólnej dyskusji pt. „Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu” zaproszeni zostali parlamentarzyści, przedstawiciele rządu, samorządowcy, oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych i kościelnych.

Wspólne spotkanie i dyskusja miały na celu wypracowanie realnych zagadnień i tematyki pracy w zespołach podczas Narodowego Kongresu Trzeźwości, który zaplanowano na 2017 rok oraz budowę platformy do wymiany doświadczeń i wzajemnej pomocy.

Swojej radości z udziału w spotkaniu nie krył bp Tadeusz Bronakowski przewodniczący Zespołu KEP ds Apostolstwa Trzeźwości: Bardzo się cieszę z udziału w tym spotkaniu, samorządowców, nauczycieli, dyrektorów szkół czy też przedstawicieli rożnych środowisk, bo w zamyśle tej rady, która została powołana w diecezji jest to, aby konsolidować te środowiska, które chcą troszczyć się o trzeźwość narodu.

W wystąpieniu inauguracyjnym bp Bronakowski wskazał, iż w Polsce ciągle wzrasta spożycie alkoholu, a co za tym idzie przybywa też problemów związanych z nadużywaniem alkoholu. Około miliona osób w Polsce jest chorych na chorobę alkoholową, ponad trzy miliony osób pije ryzykownie i szkodliwie, czyli w przyszłości zagrożeni są chorobą alkoholową. Przekroczyliśmy czterokrotnie standardy Światowej Organizacji Zdrowia dotyczącej ilości punktów sprzedaży alkoholu. Według Światowej Organizacji Zdrowia dopuszczalny jest jeden punkt sprzedaży na tysiąc osób, a u nas według badań, jeden punkt przypada na dwieście pięćdziesiąt, dwieście siedemdziesiąt osób. Niestety te statystyki nie oddają łez, bólu, cierpienia rodziców, dzieci, ale też cierpienia osób, które nadużywają alkoholu – mówił bp Bronakowski.

JE

Przeczytaj całość w portalu wZasięgu.pl