środa, 08 maj 2019 07:22

Dziś z życzeniami do biskupa Stanisława Stefanka

Napisał
Uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika Głównego Patrona Polski to również dzień imienin biskupa seniora Stanisława Stefanka.

Biskup Stanisław za swoje zawołanie życiowe, a zarazem zawołanie biskupie uczynił słowa „In omnibus Christus” (We wszystkim Chrystus) i choć już na emeryturze to słowa te nieustannie nadają kierunek jego życiu i aktywnemu posługiwaniu.

Senior Diecezji Łomżyńskiej urodził się 7 maja 1936 w Majdanie Sobieszczańskim. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1959 w Poznaniu z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka w Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej. Pracował jako duszpasterz w Stargardzie Szczecińskim, był profesorem seminarium zakonnego w Poznaniu i wikariuszem generalnym Towarzystwa Chrystusowego. 4 lipca 1980 został mianowany biskupem pomocniczym diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Konsekracji w dniu 24 sierpnia 1980 w katedrze szczecińskiej dokonał biskup diecezji szczecińsko-kamieńskiego Kazimierz Majdański. W latach 1993-2008 biskup Stefanek był dyrektorem Instytutu Studiów nad Rodziną Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Pełnił funkcję rektora seminarium duchownego w Szczecinie, wikariusza generalnego i kanonika kapituły katedralnej w Szczecinie. Dnia 26 października 1996 mianowany został biskupem diecezjalnym diecezji łomżyńskiej, którą w kanoniczne posiadanie objął 28 października 1996 r. Uroczysty ingres do katedry łomżyńskiej odbył 17 listopada 1996.Postanowieniem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z 2 października 2009 został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 11 listopada 2011 zakończył posługę pasterską jako Biskup Diecezjalny i przeszedł na emeryturę. Nadal służy swoją wiedzą i doświadczeniem. Prowadzi liczne rekolekcje zarówno w Polsce jak i za granicą, chętnie odwiedza parafie i rodziny.

Biskupa Stanisława możemy też posłuchać na antenie Radia Nadzieja, w każdy piątek o godz. 19.00 w ramach audycji „Spotkanie z Biskupem Stanisławem” i w niedzielę o godz. 8.20 w ramach „Niedzielnej katechezy bpa Stanisława„. Stałą rubrykę biskup Stanisław ma też w Tygodniku Diecezji Łomżyńskiej „Głos Katolicki„.

Bogu dziękujemy za biskupa Stanisława i Jego posługę. Dziękujemy za otwartość na drugiego człowieka, za uśmiech, życzliwe spojrzenie i troskę o rodzinę.

Księdzu Biskupowi życzymy zdrowia, siły i wytrwałości w trudach posługi pasterskiej. Niech Duch Święty, który nieustannie porywa serca do kroczenia drogą świętości przychodzi z łaską wiary, która pozwala pokonywać trudności; nadziei, która nie zawodzi, i miłości, która wszystko zwycięża.

JE


Czytany 1170 razy

Dane kontaktowe

Kuria Diecezjalna w Łomży
ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

tel: 86/ 216 25 91

kuria@diecezja.lomza.pl

 

 

Projekt i wykonanie

spesmedia.png