sobota, 11 maj 2019 18:29

"Pan jego nić przeciął". Pogrzeb śp. ks Marka Truszczyńskiego

Napisał
 Jak tkacz zwinąłem me życie a Pan przeciął jego nić  – tym fragmentem biblijnym rozpoczęła się dzisiejsza homilia w łomżyńskim kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wygłosił ją ks. Artur Szurawski podczas Mszy świętej pogrzebowej za duszę śp. ks Marka Truszczyńskiego. Ten był rektorem kościoła od sierpnia 2018 roku.

Ks. Artur Szurawski przypomniał w kazaniu, że to właśnie tutaj, w tzw. kościele seminaryjnym zmarły przed dwoma dniami ks. Truszczyński przez ostatnie miesiące głosił Słowo Boże, był do dyspozycji wiernych, sprawował Eucharystię i jednoczył ludzi z Bogiem w sakramencie pokuty.

Kościół to dobre miejsce na poruszanie niełatwych tematów o odchodzeniu i pożegnaniu. Każda świątynia jest znakiem wołania człowieka do Boga. To również przestrzeń, w której chrześcijanie odnajdują otuchę i nadzieję życia wiecznego. Zmartwychwstały Chrystus potrafi przemienić ludzkie serce, napełnić je pragnieniem życia i pokojem wobec rzeczy ostatecznych. Wiara w życie wieczne ociera łzy – podsumował ks. Artur Szurawski.

Ks. dr hab. Marek Truszczyński zmarł 9 maja 2019 r. Miał 59 lat, z czego 34 przeżył jako kapłan. W tym czasie był między innymi wikariuszem w parafiach Krasnosielc, Pniewo i Długosiodło. Służył też w Wyszkowie, Zambrowie i Ostrołęce. Tytuł doktora habilitowanego nauk historycznych otrzymał 21 października 2014 roku na Lwowskim Uniwersytecie Narodowym.

Dzisiejsza Msza święta sprawowana była pod przewodnictwem biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego. Bp Janusz będzie również przewodniczył poniedziałkowej Eucharystii w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lekowie o godzinie 14:00. Stamtąd ciało śp. ks Marka Truszczyńskiego zostanie przeniesione i pochowane na lokalnym cmentarzu.

pd

 
Czytany 2476 razy

Dane kontaktowe

Kuria Diecezjalna w Łomży
ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

tel: 86/ 216 25 91

kuria@diecezja.lomza.pl

 

 

Projekt i wykonanie

spesmedia.png