poniedziałek, 08 lipiec 2019 19:37

Być jak Estera – rekolekcje u mniszek benedyktynek

Napisał
Lepienie z plasteliny obrazu samej siebie, list od Boga i biblijna historia Estery – to tylko część z punktów rekolekcji u mniszek benedyktynek, które miały miejsce w miniony weekend (5-7 lipca) w Opactwie Trójcy Przenajświętszej w Łomży.

Tematem spotkania były słowa, którymi określano niegdyś założycielkę benedyktynek, św. Scholastykę: „Więcej otrzymała ta, która więcej umiłowała”. Konferencje wygłoszone przez kapelana sióstr, ks. Sławomira Bartnickiego oraz przez ks. Adama Ulatowskiego, skupiły się na historiach życia świętych kobiet, między innymi św. Estery. – Estera odznaczała się ogromną odwagą, choć wiedziała, że przyznając się do swojego pochodzenia może ponieść śmierć. Historia Estery, która wstawiła się za swoim ludem, jest przenośnią ofiary Chrystusa za każdego z nas – mówiła jedna z uczestniczek rekolekcji, Magdalena Chojnowska.

Okazuje się, że rekolekcje u benedyktynek dla wielu dziewcząt są stałym punktem wakacyjnej formacji. – Na takie rekolekcje przyjeżdżam od wielu lat. Można w ciszy, w odosobnieniu doświadczyć Bożej miłości i Bożej łaski. W tym roku szczególnie poruszył mnie list, który dostałam, list od Boga do córki, to było zaproszenie do osobistego spotkania na modlitwie, zawierzenia najskrytszych pragnień – mówiła rekolektantka, Andżelika Pędzich. Jednym z punktów programu było też lepienie swojej podobizny z plasteliny. To miało nam uświadomić, że widzimy siebie inaczej niż widzi nas Bóg, miało nam też pomóc w akceptacji samych siebie. Ciekawe było to, że im bardziej starałam się poprawiać ulepioną figurkę, tym bardziej mi się ona nie podobała – dodaje rekolektantka.

Oprócz przypomnienia dziewczętom życiorysów świętych kobiet, celem rekolekcji było także doświadczenie życia za klauzurą zakonu. – Gościnność jest charyzmatem benedyktynek – mówiła s. Magdalena Kiszczak. – Nastawiamy się na budowanie relacji, wspólnoty, zawsze z radością witamy tych, którzy odwiedzają nas w klasztorze – dzieliła się benedyktynka.

W Opactwie Trójcy Przenajświętszej w Łomży formuje się obecnie 11 sióstr, a o przyjęcie do zakonu starają się dwie kandydatki.

BB
Czytany 907 razy

Dane kontaktowe

Kuria Diecezjalna w Łomży
ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

tel: 86/ 216 25 91

kuria@diecezja.lomza.pl

 

 

Projekt i wykonanie

spesmedia.png