środa, 22 styczeń 2020 20:37

"Nic ponad Ewangelię!". Bp Tadeusz Bronakowski wspomina zmarłego bp. Stanisława

– Nie mam innego programu ponad Ewangelię. Nie będę niczego innego realizował ponad to, co zlecił mi Chrystus – mówił w trakcie homilii podczas swojego ingresu do Katedry Łomżyńskiej biskup Stanisław Stefanek. Było to 17 listopada 1996 roku. Ten dzień i te słowa wielu na zawsze zapadły w pamięć. Dziś cytuje je biskup Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy Diecezji Łomżyńskiej.

– Te słowa stały się niezwykłym programem pracy, ogromnej, tytanicznej pracy duszpasterskiej w naszym Kościele łomżyńskim, ale także w całej Ojczyźnie. Ksiądz biskup Stanisław Stefanek (…) był już znany jako wielki obrońca życia, jako wielki obrońca rodziny, obrońca małżeństwa, godności rodziny i to realizował później w całej swojej posłudze duszpasterskiej w naszym Kościele łomżyńskim – mówi biskup Tadeusz Bronakowski.

Biskup Tadeusz przypomina też cotygodniowe wyjazdy biskupa Stanisława do Łomianek, do Instytutu Studiów nad Rodziną, gdzie kształcił młode pokolenia Polaków. Z racji tej, że ksiądz biskup Stanisław wywodził się z Towarzystwa Chrystusowego, całą mocą także udzielał się wśród Polonii rozrzuconej po całym świecie. – Tam również niósł Chrystusową Ewangelię, tym wszystkim, którzy opuścili naszą Ojczyznę. Oni byli księdzu biskupowi niezwykle wdzięczni – dodaje biskup Bronakowski.

Przez cały okres współpracy księży biskupów, biskupa Stefanka z biskupem Bronakowskim, wzajemne relacje układały się bardzo dobrze. Biskup Tadeusz przyznaje, że od początku rozpoznał biskupa Stanisława jako człowiek niezwykłej miary. – Potrafił w naszym Kościele łomżyńskim wnieść wiele entuzjazmu, wiele także radości z niesienia, głoszenia Chrystusowej Ewangelii.

Z biskupem Tadeuszem Bronakowskim, biskupem pomocniczym naszej diecezji rozmawia Beata Borkowska.