poniedziałek, 03 luty 2020 14:15

Ks. Jacek Czaplicki – Szykujemy się na beatyfikację!

7 czerwca na Placu Piłsudskiego w Warszawie rozpoczną się uroczystości beatyfikacyjne księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego, syna Ziemi Łomżyńskiej. Przygotowania do tego wydarzenia wchodzą w kolejną fazę. Za kilka dni rozpocznie się przyjmowanie zgłoszeń wiernych, chcących osobiście uczestniczyć w beatyfikacji.

– Archidiecezja warszawska prosiła nas już o pewne działania, związane z tą liturgią, która odbędzie się na Placu Piłsudskiego. My w najbliższych dniach wyślemy taką prośbę do wszystkich parafii w diecezji. Zgłoszenia dokonywać się będą przez poszczególne parafie diecezji łomżyńskiej – mówi ksiądz Jacek Czaplicki, przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej.

Przymiarki do wyjazdu na beatyfikację kardynała Wyszyńskiego w poszczególnych parafiach tak naprawdę zaczęły się już kilka tygodni temu, jednak do tej pory były to tylko działania poprzedzające faktyczny proces organizowania grup wyjazdowych. Choć bywa, że tak jak w przypadku parafii w Zuzeli w stopniu daleko zaawansowanym.

– Zuzela zarezerwowała już pięć autokarów, więc podejrzewam, że cała parafia pojedzie – dodaje ksiądz Czaplicki.

A to nie przypadek, bowiem właśnie w małej Zuzeli, 3 sierpnia 1901 roku przyszedł na świat Wielki Człowiek – kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, syn Ziemi Łomżyńskiej. Tam też mieszkał przez pierwsze dziewięć lat swojego życia.

Oprócz autokarów, z naszej diecezji na beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego, pojadą do Warszawy dwa specjalne pociągi.

– Dzięki duszpasterzowi diecezjalnemu kolejnictwa, księdzu Janowi Mrowcy, jeden pociąg wyruszał będzie z Białegostoku i pojedzie linią: Łapy – Czyżew – Małkinia, drugi pociąg wyruszy z Ostrołęki – zapowiada ksiądz Jacek Czaplicki.

Zainteresowanych wyjazdem do Warszawy na beatyfikację kardynała Wyszyńskiego kierujemy do swoich parafii po szczegółowe informacje. Dane grup zorganizowanych, a tylko takie wejdą tego dnia na Plac Piłsudskiego, mają być zebrane i przesłane do Centrum Przygotowań Logistycznych w Warszawie, do końca marca.

wZasiegu.pl