wtorek, 17 marzec 2020 13:34

Druga Debata Prymasowska

Sylwetkę kardynała jako pedagoga narodu przybliżano podczas drugiej Debaty Prymasowskiej w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Gościem specjalnym był ks. prof. Stanisław Dziekoński rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Spotkanie pt. „Wybrane idee pedagogiczne w nauczaniu Prymasa Tysiąclecia” rozpoczął ks. Jacek Czaplicki– przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Łomżyńskiej Kurii. Przywitał wszystkich uczestników, wyraził radość z obecności m.in. środowisk akademickich i przedstawił sylwetkę prelegenta. Był nim ks. prof. Stanisław Dziekoński – rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który swoją zasadniczą formację kapłańską odbył w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży, lata 1986-1992.

Podczas wystąpienia ks. rektor zwrócił uwagę, że Prymas Wyszyński był nie tylko duchowym ojcem narodu, ale jego nauczycielem, wychowawcą. Swoje katechezy kierował do różnych środowisk i ponad wszystko akcentował godność osoby ludzkiej.

Druga część miała formę swobodnej dyskusji. Uczestnicy mogli zadawać pytania i dzielić się własnymi refleksjami. O stosunek Prymasa Wyszyńskiego do osób niepełnosprawnych umysłowo zapytała łomżanka Halina Szymańska.

Takie wydarzenia są bardzo potrzebne. Poszerzają wiedzę, uwrażliwiają. Prymas Wyszyński był niezwykłym kapłanem i wyjątkowym człowiekiem. Często sięgam do Społecznej Krucjaty Miłości. Gdyby ludzie jej przestrzegali, żylibyśmy w znacznie lepszym świecie – podkreśla uczestniczka.

O jakość współczesnych autorytetów zapytał Tadeusz Kowalewski ze Stowarzyszenia Civitas Christiana oraz Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych PWSIiP. Przypomniał, że za czasów kardynała Stefana Wyszyńskiego wystarczyło jedno głośne prymasowskie „Non possumus”, aby naród wiedział, czego się wystrzegać. W odpowiedzi ks. prof. Stanisław Dziekońskistwierdził, że w obecnych czasach nie widzi silnych przywódczych autorytetów mających wpływ na całe społeczności. Są to raczej mniejsze autorytety wybranych środowisk, za którymi ogół nie podąża. Wielkie spustoszenie wyrządził tu postmodernizm – wyjaśniłks. rektor.

Pytania dotyczyły również zaangażowania kardynała Stefana Wyszyńskiego w postawy trzeźwościowe. Odniósł się do nich krótko przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i osób Uzależnionych bp Tadeusz Bronakowski. Przypomniał, że Prymas nosił w sercu ogromne pragnienie Polski trzeźwej i wolnej od alkoholizmu, co bardzo często wybrzmiewało podczas jego homilii i przemówień. Bp Tadeusz podziękował również władzom Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego za udostępnienie miejsca na Narodowy Kongres Trzeźwości w 2017 roku. Wspomniał również o trwających już przygotowaniach do Debaty Trzeźwościowej z udziałem dr hab. Krzysztofa Wojcieszka.

Czwartkowa Debata Prymasowska zakończyła się błogosławieństwem biskupa Tadeusza Bronakowskiego. Zorganizowali ją wspólnie Wydział Duszpasterstwa Ogólnego, Wyższe Seminarium Duchowne w Łomży oraz Diecezjalna Rada Ruchów i Stowarzyszeń.

pd