czwartek, 09 kwiecień 2020 13:16

„Kapłan ma namaszczone ręce, by wznosił je do Boga” (Msza Krzyżma)

Napisał
fot. ks. Robert Szulencki fot. ks. Robert Szulencki
Najważniejszym elementem dzisiejszej, wielkoczwartkowej liturgii jest konsekracja krzyżma i oleju chorych. Jako chrześcijanie dotykamy różnych elementów, które stanowią elementy substancjalne sakramentów. Pierwszym elementem, którego doświadczamy jest woda chrzcielna. Potem jest chleb, który staje się Ciałem Chrystusa. Jest też olej krzyżma - kiedy to kapłan namaszcza głowę dziecka czy osoby dorosłej, która została ochrzczona. Człowiek jest nie tylko obmyty, ale jest również namaszczony - mówił w homilii bp Janusz Stepnowski, podczas celebracji Mszy Krzyżma. 

- Wy, drodzy młodzi ludzie, musicie pamiętać, że byliście ochrzczeni i namaszczeni. Nie zapominajcie o tym! Życie to nie jest powierzchowność, to nie tylko Internet, ale ma ono swój głęboki, chrześcijański charakter. To poświęcenie dla drugiej osoby. Być może ten czas izolacji uzmysłowi i wam i wszystkim, że wszyscy należymy do Boga - zauważył biskup Janusz Stepnowski

- Kiedy dorastamy, niektórzy po raz trzeci (po chrzcie i bierzmowaniu) spotykają się z namaszczeniem tym olejem. Dzieje się to podczas święceń kapłańskich, kiedy biskup namaszcza dłonie kapłana. Robi to nie tylko po to, aby budował kościoły, wznosił budowle, ale nade wszystko po to, aby te ręce były złożone. Aby były skierowane do Pana. Abyśmy sobie - jako kapłani - uzmysłowili sobie, że nasze życie to przede wszystkim modlitwa. Po pierwsze modlitwa, po drugie modlitwa i po trzecie modlitwa. Dziś światu potrzeba modlitwy. I mam tego świadomość, że wy, drodzy kapłani, ale również wierni, przybywacie do świątyni - na ile prawo pozwala - aby zanosić modlitwy do Boga. By zlitował się nad człowiekiem w tych trudnych czasach. Aby być może Ci, którzy pogubili się odkryli jego bezgraniczne miłosierdzie - podkreślił pasterz. 

Liturgia Mszy Krzyżma sprawowana była w wyjątkowych okolicznościach. Z racji wprowadzonego stanu epidemii nie mogli w niej uczestniczyć - jak co roku - kapłani diecezji łomżyńskiej. Biskup Janusz wielokrotnie zwracał się do kapłanów i wszystkich słuchaczy Radia Nadzieja i widzów telewizji internetowej z pozdrowieniem i zapewnieniem o modlitwie. Składał też wyrazy łączności ze wszystkimi współbraćmi w kapłaństwie. 

Zapraszamy do obejrzenia zapisu i wysłuchania całości homilii: Czytany 864 razy

Dane kontaktowe

Kuria Diecezjalna w Łomży
ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

tel: 86/ 216 25 91

kuria@diecezja.lomza.pl

 

 

Projekt i wykonanie

spesmedia.png