niedziela, 31 maj 2020 13:55

Świadkowie miłosierdzia posłani! Nowi kapłani wyświęceni!

Ks. Mateusz Dembiński, ks. Mateusz Krajewski, ks. Marek Spiżewski i ks. Robert Kulas – to nowi kapłani diecezji łomżyńskiej. Świecenia kapłańskie otrzymali dziś (30.05) w łomżyńskiej katedrze z rąk bpa Janusza Stepnowskiego.

Tylko i aż czterech nowych księży ma diecezja łomżyńska. Jak mówił w czasie homilii przewodniczący Mszy świętej bp Janusz Stepnowski wielu seminaryjną formację zaczynało, ale niewielu wytrwało: Kiedy sześć lat temu, a niektórzy trochę wcześniej pojawili się w seminarium to zapewne zarząd seminarium z księdzem rektorem na czele i każdy z nas, a szczególnie rodzice i rodzeństwo zastanawiali się czy ten młody człowiek dojdzie do tych święceń. I z tej grupy doszli ci, w których było to wielkie pragnienie, aby stać się kapłanem Chrystusa.

Przed młodymi kapłanami wielkie wyzwanie, mierzenie się z radościami i trudami codzienności. To na co uczulał ich biskup Stepnowski to wezwanie do bycia świadkami miłosierdzia: Nasze kapłańskie życie to ciągłe odkrywanie oblicza miłującego Pana. Będziecie sprawować posługę w konfesjonale przez sakrament pojednania, będziecie jednać ludzi z Bogiem i ludzi między sobą. Posługa w konfesjonale to posługa miłosiernego Ojca, który stara się pojednać człowieka z Bogiem, a nie posługa Zeusa, który rzuca z konfesjonału piorunami. To przede wszystkim posługa miłosiernego Ojca, Ojca, który przebacza. I wy za moment będziecie świadkami mocy tego przebaczenia posługując przez sakrament pokuty – mówił bp Stepnowski.

Neoprezbiterom zapadły w pamięci nie tylko słowa homilii, ale też moment w którym leżeli krzyżem podczas śpiewanej Litanii do Wszystkich Świętych. Po niej biskup Stepnowski przez włożenie rąk i modlitwę konsekracyjną wyświęcił nowych kapłanów. Swoje ręce na neoprezbiterów włożyli bp Tadeusz Bronakowski i księża moderatorzy z łomżyńskiego seminarium.

Zapytaliśmy neoprezbiterów jak czują się tego wyjątkowego dnia. Nie dociera do końca do mnie to, że jestem już kapłanem. Przygotowywałem się do tego 6 lat, ale dziś sobie uświadomiłem, że jestem księdzem. To piękne! – dzieli się ks. Robert Kulas. Jestem bardzo szczęśliwy, przecież będę sprowadzał na ołtarz Chrystusa i karmił Nim ludzi. Są dziś ze mną rodzice, chrzestni, dziadkowie, cieszę się, że ci najbliżsi są ze mną w tych najważniejszych momentach – mówi ks. Mateusz Krajewski. Wierzę, że Pan Bóg chce mojego szczęścia i że to szczęście odnajdę właśnie w kapłaństwie – dodaje ks. Mariusz Dembiński.

Zapytani o wymarzoną parafię wszyscy odpowiedzieli zgodnie, że są gotowi służyć wszędzie tam gdzie za pośrednictwem biskupa pośle ich Bóg, a nominacje do parafii w których będą posługiwać otrzymali jeszcze w dniu święceń. Ks. Mateusz Dembiński posługiwał będzie w parafii Nawiedzenia NMP w Ostrołęce. Ks. Robert Kulas w parafii pw. Znalezienia Krzyża Św. w Małym Płocku (od 1 lipca), ks. Mateusz Krajewski w parafii pw. św. Idziego w Wyszkowie, a ks. Marek Spiżewski w klasztorze pw. św. Antoniego w Ostrołęce (od 30 maja).

W dniu świeceń młodym kapłanom towarzyszyła rodzina, ale także wspólnota seminaryjna i kapłańska. To jest dzień szczególny dla całego naszego seminarium. To dla nas ogromna radość, bo to jest czas, który moglibyśmy porównać do pracy rolnika, gdy cały rok jest czasem pracy, uprawy to jest też czas zbierania plonów. Dla nas tym plonem są ci, którzy wychodzą z naszego seminarium, przychodzą tutaj do katedry, żeby przyjąć świecenia kapłańskie – mówi rektor łomżyńskiego seminarium ks. Jarosław Kotowski.

Dzięki fotorelacji ks. Roberta Szulenckiego i nagranej przez nas homilii biskupa uroczystość święceń możecie państwo przeżyć jeszcze raz do czego gorąco zachęcamy!

Beata Borkowska/ foto. ks. Robert Szulencki

Czytany 2027 razy