KURIA DIECEZJALNA W ŁOMŻY

dotyczący Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie w 2023 roku

Wydział Duszpasterstwa Ogólnego oraz Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży zaprasza młodzież naszej diecezji do uczestnictwa w Światowych Dniach Młodzieży, które w przyszłym roku odbędą się w Lizbonie w Portugalii.

Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkania młodych całego świata, którzy razem ze swoimi katechetami, duszpasterzami, biskupami
i Papieżem gromadzą się w jednym miejscu, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa.

Pomysłodawcą i pierwszym gospodarzem tych Dni był św. Jan Paweł II. Celem tego spotkania młodych całego świata jest przeżycie wielkiej wspólnoty Kościoła Powszechnego, słuchanie słowa Bożego, sprawowanie sakramentów Pokuty i Eucharystii oraz radosne głoszenie Jezusa Chrystusa jako Pana
i Zbawiciela. Doświadczenie wspólnoty to jedno z najpiękniejszych owoców uczestnictwa w Światowych Dniach Młodzieży!

ŚDM są spotkaniem wielodniowym. Obecnie mają one dwie zasadnicze części: pierwsza to „Dni w Diecezjach”, kiedy młodzież przebywa na terenie całego kraju, który jest gospodarzem spotkania; druga to „Wydarzenia Centralne”, czyli tygodniowy pobyt młodzieży w głównym mieście organizacyjnym. W roku 2023 miejscem spotkania młodzieży świata jest to stolica Portugalii,
czyli Lizbona.

Młodzież naszej diecezji podróżować będzie samolotem (z Warszawy
do Madrytu) oraz autokarem (ze stolicy Hiszpanii do Portugalii). Wylot z Polski zaplanowany jest na 24 lipca 2023 roku, a powrót (samolotem z Madrytu do Warszawy) 8 sierpnia.

Osoby zainteresowane udziałem w Światowych Dniach Młodzieży proszone są o kontakt z ks. Tomaszem Gralą, koordynatorem ŚDM Lizbona 2023 (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Ks. Paweł Nocko

Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego

Łomża, dnia 20 września 2022 r.

N. 894/2022

Komunikat dotyczący

liturgicznego szkolenia fotografów i operatorów kamer

Wydział Duszpasterstwa Ogólnego organizuje spotkanie szkoleniowe dla fotografów i operatorów kamer, którzy zajmują się dokumentowaniem uroczystości religijnych. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 10 października 2022 roku, w godz. od 14.00 do 17.00 w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży, Plac Jana Pawła II nr 1, (sala przy furcie seminaryjnej). Każdy uczestnik szkolenia otrzyma specjalny dokument uprawniający do posługi fotografa lub operatora kamery podczas uroczystości religijnych. W związku z tym należy wziąć ze sobą zdjęcie formatu paszportowego. Podczas spotkania można również uaktualnić legitymacje, które straciły ważność.

Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu, mogą wysłać zgłoszenie na adres e-mail: x.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 600872618.

Zwracamy się z prośbą do Księży Proboszczów, aby podali tę informację w ogłoszeniach parafialnych.

Ks. Krzysztof Chodkowski

Ceremoniarz Diecezjalny

Łomża, dnia 16 września 2022 r.

N. 891/2022

DOTYCZĄCY STUDIUM ŻYCIA RODZINNEGO 2022/2023

(do odczytania w ogłoszeniach w niedzielę 11 i 18 września 2022 r.)

Duszpasterstwo Rodzin naszej Diecezji zaprasza narzeczonych, małżonków i rodziców do udziału w zajęciach Studium Życia Rodzinnego w Łomży. W tym roku rusza ono na trzech poziomach. Narzeczonych i małżonków organizatorzy zapraszają na 5 spotkań poświęconych budowaniu szczęśliwego małżeństwa
i trwałej rodziny, a rodziców na 5 spotkań poświęconych sztuce mądrego
i odpowiedzialnego wychowania dzieci. Narzeczeni, którzy ukończą Studium Życia Rodzinnego, są zwolnieni z bezpośredniego przygotowania do sakramentu małżeństwa w parafii.

Informacje i zapisy na stronie internetowej Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Łomżyńskiej ( www.duszpasterstworodzin.lomza.pl ).

Uprzejmie prosimy Księży Proboszczów o przekazanie tej informacji wiernym w ogłoszeniach parafialnych i zachęcenie narzeczonych oraz małżeństw do udziału w zajęciach.

Ks. Jacek Kotowski                                                        + Tadeusz Bronakowski

Przewodniczący                                                           Wikariusz Generalny

Wydziału ds. Rodzin

Łomża, dnia 9 września 2022 r.

N. 869/2022

Komunikat dotyczący
33. Diecezjalnej Pielgrzymki Żywego Różańca
do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski
w Nowej Osuchowej

plakat Osuchowa 2022

Diecezjalne Duszpasterstwo Żywego Różańca zaprasza do udziału w dorocznej, 33. Pielgrzymce Żywego Różańca do Sanktuarium Królowej Polski w Nowej Osuchowej. Obędzie się ona w pierwszą sobotę miesiąca - 1 października 2022 r. Mottem spotkania są słowa: "Uczynić różaniec modlitwą wszystkich".
Do udziału w pielgrzymce zapraszamy parafialne wspólnoty Żywego Różańca, zelatorów i członków kół. Ponadto księży, siostry i braci zakonnych oraz osoby, którym bliska jest modlitwa różańcowa.

Program:
10.00 - zawiązanie wspólnoty i powitanie Księdza Kustosza
10.15 - konferencja Moderatora Diecezjalnego Żywego Różańca
11.30 - Różaniec – część chwalebna- procesja do kaplic różańcowych
12.30 - Eucharystia zakończona błogosławieństwem zelatorów i członków kół Żywego Różańca
13.30 - agapa i zakończenie pielgrzymki

Zwracamy się z prośbą do Księży Proboszczów o przekazanie tego zaproszenia w ogłoszeniach parafialnych i do parafialnych kół różańcowych oraz pomoc w zorganizowaniu wyjazdu. Zgłoszenia uczestnictwa pod numerem telefonu: 784406016 (ks. D. Krajewski).

Ks. Paweł Nocko
PRZEWODNICZĄCY
WYDZIAŁU DUSZPASTERSTWA OGÓLNEGO

Łomża, dnia 2 września 2022 r.