KURIA DIECEZJALNA W ŁOMŻY

Komunikat dotyczący

Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych

W niedzielę 25 lipca 2021 roku będziemy obchodzić w Kościele Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Ustanowiony niedawno przez Papieża Franciszka, będzie przypadał co roku w czwartą niedzielę lipca, w bliskości wspomnienia św. Joachima i Anny - dziadków Pana Jezusa.

Dykasteria ds. Rodziny i Życia wydała specjalny dokument, w którym czytamy między innymi: "Pragniemy w tym miejscu zaproponować kilka innych sposobów na świętowanie tego Dnia. A zatem odprawienie w każdej parafii czy też w innej wspólnocie kościelnej specjalnej Mszy św. z okazji Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych; uczczenie pamięci osób starszych z terenu parafii, które odeszły na skutek Covid 19; poproszenie ludzi młodych o odwiedzenie swoich babć i dziadków, a szczególnie samotnych osób starszych, aby przekazać im przesłanie Ojca Świętego. Oprócz tego jesteśmy przekonani, że każda wspólnota kościelna, w sposób twórczy, znajdzie najlepszy sposób świętowania tego Dnia, stosowanie do swej sytuacji".

Zwracamy się z prośbą do Księży Proboszczów, aby w najbliższą niedzielę tj. 25 lipca br. zaznaczyć w liturgii niedzielnej wspomniane wydarzenie oraz w miarę możliwości włączyć w jego przeżywanie osoby starsze.

Ks. Jacek Czaplicki

Wikariusz Biskupi

ds. Duszpasterstwa Ogólnego

Łomża, dnia 20 lipca 2021 r.

N. 746/2021

Zawiadomienie o śmierci Kapłana Diecezji Łomżyńskiej

Księdza Józefa Gwardiaka

Ksiądz Józef Gwardiak

Odszedł do Pana w dniu 7 lipca 2021 r.

w wieku 82 lat, w kapłaństwie 58 lat

emerytowany kapłan Diecezji Łomżyńskiej

proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Szkaplerznej w Starych Wnorach (1984-1992)

proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Wachu (1992-1996)

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w następującym porządku:

Dnia 10 lipca br. (sobota) o godz. 10.00 wystawienie ciała zmarłego kapłana w kościele parafialnym pw. św. Rocha w Jasienicy i modlitwa różańcowa. O godz. 11.00 Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego.

Po Mszy św. pogrzebowej trumna z ciałem śp. Ks. Józefa Gwardiaka zostanie złożona do grobu na cmentarzu parafialnym w Jasienicy.

Przypominamy, że zgodnie z tradycją, każdy kapłan Diecezji Łomżyńskiej jest zobowiązany odprawić Mszę Świętą za zmarłego duchownego.

Śp. Księdza Józefa Gwardiaka polecamy Miłosierdziu Bożemu i prosimy kapłanów oraz wiernych o modlitwę w Jego intencji.

„Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie...”

Ks. Artur Szurawski

Kanclerz Kurii

Łomża, dnia 8 lipca 2021 r.

KOMUNIKAT W SPRAWIE POGRZEBU

ŚP. KRYSTYNY TYSZKI

Kuria Diecezjalna w Łomży ze smutkiem i żalem powiadamia, żew wieku 83 lat zmarła Krystyna Tyszka, matka ks. kan. Janusza Tyszki, proboszcza parafii pw. Nawiedzenia NMP w Lubotyniu.

Msza św. pogrzebowa za śp. Krystynę Tyszkę– pod przewodnictwem Biskupa Janusza Stepnowskiego - zostanie odprawiona dnia 14 czerwca 2021 r. (poniedziałek), o godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Piskach.

Składając serdeczne wyrazy współczucia ks. Januszowi Tyszce oraz Rodzinie Zmarłej, prosimy o modlitwę za śp. Krystynę Tyszkę.

„Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie...”

ks. Artur Szurawski

Kanclerz Kurii

Łomża, dnia 12 czerwca 2021 r.

KOMUNIKAT W SPRAWIE POGRZEBU

ŚP. APOLONII GOLON

Kuria Diecezjalna w Łomży ze smutkiem i żalem powiadamia, że w wieku 81 lat zmarła Apolonia Golon, matka ks. kan. Tadeusza Golona – proboszcza parafii pw. Krzyża Świętego w Przytułach.

Msza św. pogrzebowa za śp. Apolonię Golon zostanie odprawiona dnia 12 czerwca 2021 r. (sobota), o godz. 14.00 w bazylice kolegiackiej pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu.

Składając serdeczne wyrazy współczucia ks. Tadeuszowi Golonowi oraz Rodzinie Zmarłej, prosimy o modlitwę za śp. Apolonię Golon.

„Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie...”

ks. Artur Szurawski

Kanclerz Kurii

Łomża, dnia 10 czerwca 2021 r.