KURIA DIECEZJALNA W ŁOMŻY

1

Materiały duszpasterskie na zakończenie Roku Rodziny Amoris laetitia


W Rzymie 26 czerwca podczas X Światowego Spotkania Rodzin odbędzie się zakończenie Roku Rodziny trwającego od 19 marca 2021 r. Ojciec Święty zachęca nas, by w łączności z obchodami rzymskimi, w parafiach w dniach 22-26 czerwca odbyło się zakończenie Roku Rodziny. Publikujemy materiały duszpasterskie pomocne w zorganizowaniu tych obchodów.
Materiały duszpasterskie dla parafii oraz wspólnot na przeprowadzenie w duchowej łączności z papieżem Franciszkiem obchodów parafialnych Światowego Spotkania Rodzin kończącego Rok Rodziny:

Do pobrania:

Materiały duszpasterskie na dni poprzedzające zakończenie Roku Rodziny

Materiały duszpasterskie na zakończenie Roku Rodziny – Niedzielę Świadectw

Materiały zawierają:
– przykładowy program wydarzenia
– przewodnik duszpasterski wskazujący tematykę konferencji wraz z propozycjami ich realizacji
– przewodnik liturgiczny z propozycjami celebracji Eucharystii
– propozycje posłania rodzin na zakończenie Roku Rodziny.

Komunikat dotyczący

rekolekcji wakacyjnych Służby Liturgicznej Diecezji Łomżyńskiej

30 lipca – 5 sierpnia 2022

Duszpasterstwo Służby Liturgicznej i Diakonia Liturgiczna Ruchu Światło-Życie Diecezji Łomżyńskiej zapraszają do udziału w rekolekcjach Służby Liturgicznej pod hasłem Wypłyń na głębię (Łk 5, 4). Odbędą się one
w Sanktuarium Maryjnym w Studzienicznej koło Augustowa, w dniach od 30 lipca do 5 sierpnia 2022 r. Zakwaterowanie uczestników w Domu Rekolekcyjno – Wypoczynkowym Archidiecezji Białostockiej przy ul. Studzieniczna 9a. Koszt rekolekcji wynosi 1100 zł.

Powyższa propozycja stanowi połączenie wypoczynku letniego z formacją ku chrześcijańskim wartościom. Będzie okazją do zapoznania się z duchowością Ruch Światło oraz życiem i harcerską metodą wychowawczą ZHP. Uczestnikami rekolekcji mogą być ministranci, lektorzy, członkowie scholi, członkowie Ruchu Światło-Życie, ZHP, ZHR, KSM, oraz dziewczęta i chłopcy od 9. roku życia zainteresowani liturgią. W programie między innymi warsztaty liturgiczne, szkoła modlitwy, szkołą liturgii, wyprawy przyrodnicze, nauka pływania, nauka pływania kajakiem, łodzią wiosłową, żaglówką, motorówką, oraz nauka nurkowania.

Zgłoszenia na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ks. Jacek Czaplicki

Wikariusz Biskupi

ds. Duszpasterstwa Ogólnego

Łomża, dnia 16 maja 2022 r.

N. 359/2022

Komunikat dotyczący

9. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ministrantów i Lektorów

            Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Ołtarza Diecezji Łomżyńskiej zaprasza do udziału w 9. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ministrantów i Lektorów. Odbędzie się ona w sobotę 11 czerwca 2022 w Loretto k. Warszawy.

 Program:

 10.00 - rejestracja grup (brama główna przy sanktuarium)

11.00 - rozpoczęcie, przywitanie grup, zapoznanie z Loretto

12.00 - Msza św. przy ołtarzu polowym

13.15 - obiad, rekreacja (uczestnicy pielgrzymki przy rejestrowaniu się otrzymają talony)

Czas na samodzielne zwiedzanie sanktuarium, zapoznanie się z ofertą Sióstr Loretanek, strefa zabawy.

 

14.30 - prezentacja o bł. Karlo Acutisie O kulcie Eucharystii

15.00 - nabożeństwo do Matki Bożej Loretańskiej i zawierzenie Służby Liturgicznej (w kościele)

            Zgłoszenia przyjmuje Diecezjalny Duszpasterz LSO ks. Grzegorz Karwowski - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ks. Jacek Czaplicki

Wikariusz Biskupi

ds. Duszpasterstwa Ogólnego

Łomża, dnia 16 maja 2022 r.

N. 361/2022

Informacja Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej

w sprawie jednego z kapłanów diecezji łomżyńskiej

W odniesieniu do poruszanej w ostatnim czasie w mediach sprawy ks. Łukasza R., Kuria Diecezjalna w Łomży informuje, że po wpłynięciu w lipcu 2021 r. oskarżenia wobec tego kapłana o czyny przestępcze względem osoby małoletniej, zostały wszczęte procedury przewidziane we właściwych dokumentach Kościoła. W związku z oskarżeniem powzięto środki zapobiegawcze, w tym oskarżany kapłan otrzymał zakaz pełnienia jakiejkolwiek posługi duszpasterskiej względem dzieci i młodzieży, aż do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia w prowadzonym postępowaniu.

Bezzwłocznie strona kościelna powiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez osobę duchowną. Aktualnie oczekujemy na  rozpoznanie i rozstrzygnięcie ze strony świeckich organów ścigania. W zgodzie z normami prawa kościelnego deklarujemy gotowość do udzielenia wszelkiej koniecznej pomocy celem pełnego wyjaśnienia sprawy.

         Ks. Jan Krupka

       Rzecznik Prasowy

Kurii Diecezjalnej w Łomży

Łomża, dnia 10 maja 2022 r.