KURIA DIECEZJALNA W ŁOMŻY

Materiały duszpasterskie na zakończenie Roku Rodziny Amoris laetitia

W Rzymie 26 czerwca podczas X Światowego Spotkania Rodzin odbędzie się zakończenie Roku Rodziny trwającego od 19 marca 2021 r. Ojciec Święty zachęca nas, by w łączności z obchodami rzymskimi, w parafiach w dniach 22-26 czerwca odbyło się zakończenie Roku Rodziny. Publikujemy materiały duszpasterskie pomocne w zorganizowaniu tych obchodów.
Materiały duszpasterskie dla parafii oraz wspólnot na przeprowadzenie w duchowej łączności z papieżem Franciszkiem obchodów parafialnych Światowego Spotkania Rodzin kończącego Rok Rodziny:

Do pobrania:

Materiały duszpasterskie na dni poprzedzające zakończenie Roku Rodziny

Materiały duszpasterskie na zakończenie Roku Rodziny – Niedzielę Świadectw

Materiały zawierają:
– przykładowy program wydarzenia
– przewodnik duszpasterski wskazujący tematykę konferencji wraz z propozycjami ich realizacji
– przewodnik liturgiczny z propozycjami celebracji Eucharystii
– propozycje posłania rodzin na zakończenie Roku Rodziny.

Komunikat dotyczący

rekolekcji wakacyjnych Służby Liturgicznej Diecezji Łomżyńskiej

30 lipca – 5 sierpnia 2022

Duszpasterstwo Służby Liturgicznej i Diakonia Liturgiczna Ruchu Światło-Życie Diecezji Łomżyńskiej zapraszają do udziału w rekolekcjach Służby Liturgicznej pod hasłem Wypłyń na głębię (Łk 5, 4). Odbędą się one
w Sanktuarium Maryjnym w Studzienicznej koło Augustowa, w dniach od 30 lipca do 5 sierpnia 2022 r. Zakwaterowanie uczestników w Domu Rekolekcyjno – Wypoczynkowym Archidiecezji Białostockiej przy ul. Studzieniczna 9a. Koszt rekolekcji wynosi 1100 zł.

Powyższa propozycja stanowi połączenie wypoczynku letniego z formacją ku chrześcijańskim wartościom. Będzie okazją do zapoznania się z duchowością Ruch Światło oraz życiem i harcerską metodą wychowawczą ZHP. Uczestnikami rekolekcji mogą być ministranci, lektorzy, członkowie scholi, członkowie Ruchu Światło-Życie, ZHP, ZHR, KSM, oraz dziewczęta i chłopcy od 9. roku życia zainteresowani liturgią. W programie między innymi warsztaty liturgiczne, szkoła modlitwy, szkołą liturgii, wyprawy przyrodnicze, nauka pływania, nauka pływania kajakiem, łodzią wiosłową, żaglówką, motorówką, oraz nauka nurkowania.

Ks. Jacek Czaplicki

Wikariusz Biskupi

ds. Duszpasterstwa Ogólnego

Łomża, dnia 16 maja 2022 r.

N. 359/2022

Komunikat dotyczący

9. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ministrantów i Lektorów

Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Ołtarza Diecezji Łomżyńskiej zaprasza do udziału w 9. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ministrantów i Lektorów. Odbędzie się ona w sobotę 11 czerwca 2022 w Loretto k. Warszawy.

Program:

10.00 - rejestracja grup (brama główna przy sanktuarium)

11.00 - rozpoczęcie, przywitanie grup, zapoznanie z Loretto

12.00 - Msza św. przy ołtarzu polowym

13.15 - obiad, rekreacja (uczestnicy pielgrzymki przy rejestrowaniu się otrzymają talony)

Czas na samodzielne zwiedzanie sanktuarium, zapoznanie się z ofertą Sióstr Loretanek, strefa zabawy.

14.30 - prezentacja o bł. Karlo Acutisie O kulcie Eucharystii

15.00 - nabożeństwo do Matki Bożej Loretańskiej i zawierzenie Służby Liturgicznej (w kościele)

Zgłoszenia przyjmuje Diecezjalny Duszpasterz LSO ks. Grzegorz Karwowski - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ks. Jacek Czaplicki

Wikariusz Biskupi

ds. Duszpasterstwa Ogólnego

Łomża, dnia 16 maja 2022 r.

N. 361/2022

Informacja Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej

w sprawie jednego z kapłanów diecezji łomżyńskiej

W odniesieniu do poruszanej w ostatnim czasie w mediach sprawy ks. Łukasza R., Kuria Diecezjalna w Łomży informuje, że po wpłynięciu w lipcu 2021 r. oskarżenia wobec tego kapłana o czyny przestępcze względem osoby małoletniej, zostały wszczęte procedury przewidziane we właściwych dokumentach Kościoła. W związku z oskarżeniem powzięto środki zapobiegawcze, w tym oskarżany kapłan otrzymał zakaz pełnienia jakiejkolwiek posługi duszpasterskiej względem dzieci i młodzieży, aż do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia w prowadzonym postępowaniu.

Bezzwłocznie strona kościelna powiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez osobę duchowną. Aktualnie oczekujemy na  rozpoznanie i rozstrzygnięcie ze strony świeckich organów ścigania. W zgodzie z normami prawa kościelnego deklarujemy gotowość do udzielenia wszelkiej koniecznej pomocy celem pełnego wyjaśnienia sprawy.

Ks. Jan Krupka

Rzecznik Prasowy

Kurii Diecezjalnej w Łomży

Łomża, dnia 10 maja 2022 r.