KURIA DIECEZJALNA W ŁOMŻY

KOMUNIKAT WYDZIAŁU DUSZPASTERSTWA RODZIN

dot. Konferencji „Nadzieja w rodzinie.”

17 czerwca 2023 r.

Przewielebny Księże Proboszczu,

Ojciec Święty Franciszek w adhortacji Amoris laetitia prosił, aby Kościół towarzyszył małżonkom na różnych etapach rozwoju ich miłości małżeńskiej i w atrakcyjny sposób ukazywał im ideał życia małżeńskiego i rodzinnego.

Odpowiadając na prośbę Papieża, Wydział Duszpasterstwa Rodzin organizuje pierwszą konferencję z cyklu NADZIEJA W RODZINIE. W świecie, w którym coraz częściej brakuje dobrych wzorców małżeńskich, coraz więcej małżeństw nie wytrzymuje próby czasu, a samo małżeństwo już niekoniecznie jest przymierzem miłości kobiety i mężczyzny, chcemy zaproponować naszym diecezjanom kilka konferencji pod jedną nazwą NADZIEJA W RODZINIE. Konferencje, które odbywać się będą raz w roku przez kilka lat, poruszać będą zagadnienia związane z promocją małżeństwa i rodziny, wychowaniem dzieci, budowaniem relacji w rodzinie, przygotowaniem młodych do małżeństwa, nauką komunikacji, najczęstszymi przyczynami kryzysów i sposobami ich rozwiązywania, itp. Wszystkie starania są po to, aby małżeństwa na terenie naszej diecezji były bardziej trwałe a rodziny szczęśliwe.

Pierwsza konferencja odbędzie się już w sobotę 17 czerwca 2023 r. w Auli Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży, ul. Sadowa 12. Tematem przewodnim spotkania będzie dziecko a dokładnie kryzysy emocjonalne dzieci, ich rozpoznawanie i sposoby udzielania pomocy. Dlatego do współpracy zaprosiliśmy Wydział nauczania i wychowania katolickiego naszej Kurii.

W 2022 r. padł rekord prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Odnotowano ich ponad dwa tysiące. To wzrost o 150 proc. w stosunku do danych z 2020 r. Te dwa tysiące prób to dramatyczne historie w szkołach, cierpienie rodziców i dwa tysiące osób w kryzysie suicydalnym. Każdy tego typu przypadek pokazuje, że pomoc nie została udzielona na czas, że nie rozpoznano pierwszych objawów kryzysu emocjonalnego. Dlatego dorośli, rodzice, opiekunowie, nauczyciele, księża, ale również osoby sprawujące władzę, powinny być stabilnym i empatycznym wsparciem, które ułatwi młodym ludziom przejść trudny okres dorastania.

Prelegenci, wśród których znajdą się suicydolodzy, socjolodzy i księża, podzielą się wiedzą i umiejętnościami nie tylko w wyżej opisanym zakresie. Ukażą oni także wartość małżeństwa i rodziny w wychowaniu i przygotowaniu młodego człowieka do bezpiecznego i odpowiedzialnego życia.

Adresatami konferencji są osoby nie tylko związane z duszpasterstwem rodzin czy katechezą, a więc asystenci przygotowania narzeczonych i rodziców dzieci komunijnych oraz młodzieży bierzmowanej, doradcy życia rodzinnego, księża, katecheci czy nauczyciele. Wstęp na spotkanie jest wolny – dlatego prosimy o podanie informacji o organizowanej konferencji w ogłoszeniach parafialnych w niedziele 4 i 11 czerwca br. Chcemy razem ze wszystkimi, dla których małżeństwo jest fundamentem szczęścia, cieszyć się darem i tajemnicą oblubieńczej więzi kobiety i mężczyzny oraz ich dziećmi.

Nade wszystko jednak zaproszenie kierujemy do rodziców. Z racji, że konferencja ma mieć charakter ogólnodiecezjalny, zwracam się z uprzejmą prośbą o oddelegowanie jednego małżeństwa z parafii na to wydarzenie. Chcemy, aby organizowane spotkania naukowe – organizowane na wysokim poziomie i odpowiadające na najbardziej palące problemy związane z życiem rodzinnym – rozwijały się i obejmowały swoim oddziaływaniem coraz liczniejszą rzeszę katolickich małżonków, pragnących rozwoju swej ludzkiej miłości i rodziny, w duchu wiary i zaufania Bogu.

Bardzo proszę o poważne potraktowanie naszej prośby. Poniżej prezentujemy dokładny program konferencji.

+ Tadeusz Bronakowski

Wikariusz Generalny

Ks. Jacek Kotowski

Diecezjalny Duszpasterz Rodzin

 

Łomża, 2 czerwca 2023 r.

N. 476/2023

 

Program:

10.00 Rozpoczęcie

10.10 Wartość małżeństwa - małżeństwo fundamentem rodziny. – ks. dr Jacek KOTOWSKI, diecezjalny duszpasterz rodzin,

10.40 Dylematy współczesnej rodziny w kontekście wychowawczym. – prof. ucz. dr hab. Jolanta ŁODZIŃSKA, prodziekan ds. studenckich i administracji WSE, kierownik Katedry socjologii zdrowia i pracy socjalnej UKSW,

11.10 Przerwa kawowa,

11.30 Kryzys emocjonalny - z czym mierzy się dziecko i jego rodzice. – Lucyna KICIŃSKA, koordynatorka strefy pomocy na platformie pomocowo-edukacyjnej Życie warte jest rozmowy,

12.00 Samouszkodzenia - co rodzice powinni o nich wiedzieć. – Jolanta PALMA, specjalistka na platformie pomocowo-edukacyjnej Życie warte jest rozmowy,

12.30 Budowanie więzi rodzinnych w Biblii. – ks. dr Zbigniew SKUZA, biblista, prorektor WSD w Łomży,

13.00 Zakończenie.