KURIA DIECEZJALNA W ŁOMŻY

Komunikat Wydziału Duszpasterstwa Rodzin

dotyczący przygotowania do beatyfikacji rodziny Ulmów

Przewielebny Księże Proboszczu, Księże Wikariuszu,

Oczekiwana beatyfikacja rodziny Ulmów będzie dla Kościoła wielkim wydarzeniem wiary (10 września br.), obwieszczającym całemu światu zbawczą moc Chrystusa, która w niezwykły sposób objawiła się w życiu i śmierci męczenników
z Markowej. Będzie to wielkie wydarzenie także z tej racji, że do chwały ołtarzy po raz pierwszy zostanie wyniesiona cała rodzina oraz nienarodzone dziecko.

W ramach bezpośredniego przygotowania do beatyfikacji, przesyłamy Księżom w załączniku nowennę przygotowaną przez Archidiecezję Przemyską. Nawiązuje ona do liturgicznej tradycji Kościoła, który w ten sposób przygotowuje się do szczególnych uroczystości dotyczących naszej wiary. Została oparta na Ośmiu błogosławieństwach z Kazania na Górze i koncentruje się wokół sprawowanej codziennie Mszy świętej. Nie wymaga więc od duszpasterzy szczególnych, dodatkowych przygotowań. Wystarczy tylko sięgnąć po gotowe materiały duszpasterskie i twórczo je wykorzystać.

Nowenna związana jest z codzienną Mszą świętą, dlatego materiały uwzględniają kilka możliwości, jakie daje jej liturgia. Na każdy dzień nowenny przygotowano: wprowadzenie do Eucharystii, propozycję homilii i modlitwę powszechną. Dodatkowo po Mszy świętej, krótką adorację Najświętszego Sakramentu z możliwością osobistej modlitwy, kierowanej przez kilka podpowiedzi celebransa. Z tej racji, że początek nowenny wypada w pierwszy piątek i sobotę miesiąca września, należy dołączyć jeszcze dodatkowe modlitwy, jakie w tych dniach tradycyjnie się odmawia.

Zachęcamy Księży do skorzystania z opracowanych materiałów
i przeprowadzenia nowenny w parafiach począwszy od 1 września 2023 r. Będzie to konkretny wkład w przygotowanie wiernych swoich parafii do owocnego przeżycia beatyfikacji rodziny Ulmów, jak również w przybliżenie im orędzia Ośmiu błogosławieństw jako drogi prowadzącej do świętości i chwały nieba.

Materiały w załączniku dołączonym do komunikatu.

+ Tadeusz Bronakowski

Wikariusz Generalny

 

Ks. Jacek Kotowski

Przewodniczący Wydziału

Duszpasterstwa Rodzin

Łomża, 25 sierpnia 2023 r.

N. 783/2023

DO POBRANIA: NOWENNA