INSTRUKCJA DUSZPASTERSKA
OBCHODÓW ROKU ŚW. JÓZEFA W DIECEZJI ŁOMŻYŃSKIEJ
Biskup Łomżyński ustanowił z okazji Roku św. Józefa w Diecezji Łomżyńskiej 20 kościołów stacyjnych, które mają być szczególnymi ośrodkami ożywienia czci św. Józefa i propagowania modlitwy do Opiekuna Kościoła Świętego. Wyznaczenie kościołów stacyjnych ma także na celu promocję tej ogólnokościelnej inicjatywy podjętej z woli Papieża Franciszka. Przekazujemy Księżom Proboszczom, a zwłaszcza odpowiedzialnym za kościoły stacyjne w Diecezji Łomżyńskiej, propozycje do wykorzystania w ramach duszpasterstwa w Roku św. Józefa.
- W centrum jakiegokolwiek działania duszpasterskiego jest liturgia. Wokół niej skupia się życie Kościoła. W Roku św. Józefa należy szczególnie obchodzić dni poświęcone św. Józefowi: Uroczystość św. Józefa - 19 marca, oraz wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika - 1 maja (porządek świąteczny lub niedzielny Mszy św.). Ponadto należy wyznaczyć dni, przekazując informacje wiernym, w które będzie sprawowana Msza wotywna o św. Józefie. O ile pozwalają na to przepisy liturgiczne, mogą to być środy, które w tradycji Kościoła są poświęcone św. Józefowi, szczególnie I środa miesiąca, następnie 19 dzień każdego miesiąca oraz inne okazje, które będą wpisywały się w obchody Roku św. Józefa – spotkania grup i wspólnot kościelnych, różnych duszpasterstw, szczególnie ludzi pracy oraz dni skupienia. Jeśli w parafii środa jest dniem poświęconym Matce Bożej, można liturgię o św. Józefie sprawować w inny dzień tygodnia według uznania.
19 marca br. Biskup Łomżyński w Katedrze Łomżyńskiej podczas Mszy św. o godz. 18 uroczyście zainauguruje Rok św. Józefa i Rok Rodziny w naszej diecezji.
- Zwrócić uwagę należy także na przepowiadanie słowa Bożego. W dni poświęcone św. Józefowi oraz przy okazji innych inicjatyw, np. rekolekcji parafialnych, misji czy dni skupienia warto w ramach homilii poruszać tematykę Świętej Rodziny,
św. Józefa, małżeństwa i rodziny, ojcostwa oraz pracy ludzkiej. - Miesiąc marzec niech będzie czasem codziennej modlitwy do św. Józefa. Przed lub po każdej Mszy św. można odmówić litanię do św. Józefa, modlitwę papieża Franciszka z listu Patris corde, modlitwę Do ciebie św. Józefie lub inną do wyboru.
- W wyznaczone dni roku zachęcamy, aby w czasie adoracji eucharystycznej rozważać modlitwę Ojcze nasz połączoną z modlitwami do św. Józefa celem uzyskania odpustu zupełnego.
- W przestrzeni kościoła w prezbiterium należy wystawić do publicznej czci obraz lub figurę św. Józefa. Jeśli w kościele znajduje się ołtarz św. Józefa (główny lub boczny) należy w tym roku zwrócić na niego uwagę wiernych przez odpowiednią dekorację (świece oraz kwiaty) i przy tym ołtarzu odprawiać nabożeństwa. Ponadto należy przyozdobić główne drzwi kościoła przez umieszczenie na nich informacji: „Kościół stacyjny Roku św. Józefa”.
- W ramach spotkań grup parafialnych warto organizować spotkania modlitewne poświęcone św. Józefowi dla osób, którym on szczególnie patronuje: mężczyzn, mężów, ojców, ludzi pracy, chorych i cierpiących. Spotkania takie warto także organizować w ramach parafialnych rekolekcji wielkopostnych, dni odpustowych, modlitwy przy okazji poświęcenia pól, spotkań kolędowych, przygotowania narzeczonych, młodzieży i dzieci do przyjęcia przez nich sakramentów świętych oraz innych spotkań grup formacyjnych. Cenną inicjatywą, funkcjonującą już w niektórych parafiach, jest środa z różańcem dla mężczyzn.
- Św. Józef jest patronem dobrej śmierci. Warto ten aspekt podkreślić w duszpasterstwie przy okazji modlitw za umierających oraz za zmarłych. Mogą to być liturgie pogrzebowe oraz Dzień Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych (2 listopada).
- Rok św. Józefa jest dobrą okazją do ożywienia innych form działalności parafialnej, tj. Parafialne Zespoły Caritas, męskie grupy formacyjne, służba liturgiczna, propagowanie i promocja Parafialnych Poradni Rodzinnych, propagowanie małżeńskich i rodzinnych grup formacyjnych (Domowy Kościół, Equipes Notre-Dame, Ruch Rodzin Nazaretańskich), organizacja spotkań i sympozjów o św. Józefie, rodzinie, ojcostwie, promocja fundacji net, itp.
- Cenną inicjatywą będzie przygotowanie wizerunków św. Józefa, modlitw przez jego wstawiennictwo, rozważań o św. Józefie i Modlitwie Pańskiej i przekazanie ich wiernym w formie drukowanej.
- Kościoły stacyjne, którym patronuje św. Jakub są wyznaczone z uwagi
na obchodzony Rok compostelański św. Jakuba. 25 lipca br. zostanie otwarty szlak pielgrzymkowy św. Jakuba pomiędzy parafiami w Drozdowie i Jedwabnem. Tego dnia będzie sprawowana główna liturgia obchodów tego Roku w naszej diecezji. - Mimo iż odpusty z okazji Roku św. Józefa zgodnie z Dekretem Penitencjarii Apostolskiej można uzyskać wszędzie, wyznaczone kościoły stacyjne niech będą miejscami szczególnego przeżywania Roku św. Józefa i podejmowania inicjatyw duszpasterskich. Powołanie kościołów stacyjnych jest okazją do ożywienia
i promocji miejsc szczególnych w naszej diecezji. Prosimy Księży Proboszczów
i kustoszy szczególnie o zapewnienie możliwości sprawowania sakramentu pokuty i pojednania. Dla pozostałych wspólnot parafialnych wyznaczone kościoły niech będą szczególnymi miejscami pielgrzymowania. - Inauguracja kościołów stacyjnych powinna dokonać się w I niedzielę Wielkiego Postu. Nie są przewidziane na tę okazję specjalne obrzędy otwarcia, natomiast fakt ten powinien być podkreślony w liturgii w homilii oraz w ogłoszeniach parafialnych.
- Kuria Diecezjalna będzie na bieżąco udostępniać w formie elektronicznej
na stronie internetowej lomza.pl w zakładce „Rok św. Józefa” oraz „Materiały duszpasterskie” różnego rodzaju pomoce do wykorzystania w duszpasterstwie oraz w katechezie w ramach obchodów Roku św. Józefa.
Łomża, dnia 10 lutego 2021 r.
N. 108/2021
+ Tadeusz Bronakowski
Wikariusz Generalny