KURIA DIECEZJALNA W ŁOMŻY

Drodzy Duszpasterze i Katecheci,

Z radością i nadzieją zwracam się do Was odpowiedzialnych za duszpasterstwo i katechezę w naszej diecezji. Księżom dziękuję za gorliwość i aktywne poszukiwanie różnych nowych form duszpasterskich, umożliwiających wiernym uczestnictwo w życiu Kościoła. Dziękuję za czas, jaki poświęcają swoim wiernym sprawując dla nich sakramenty i głosząc Słowo Boże. Katechetom i Katechetkom oraz Księżom nauczającym religii w szkołach, dziękuję za codzienne podejmowanie niełatwej posługi. Wiele miesięcy zdalnego nauczania było i jest ogromnym wyzwaniem i wysiłkiem. Dziękuję za liczne formy współpracy w dziele katechizacji dzieci i młodzieży naszej diecezji.

W naszej posłudze kapłańskiej czy katechetycznej przyzwyczailiśmy się do tego, że wierni naszej diecezji, licznie gromadzili się w kościołach czy salach katechetycznych. Czasy, w których przyszło nam posługiwać, zwłaszcza w ostatnim roku, zmieniły to przeświadczenie. Na szczęście sytuacja pandemiczna poprawia się i tym samym budzi nadzieję na to, że naszą posługę będziemy mogli wykonywać bez przeszkód, z udziałem większej liczby wiernych. Wiele osób jednak po złagodzeniu obostrzeń do życia kościelnego nie powróciło. Szczególnie martwi brak ludzi młodych, a przecież – jak mówił św. Jan Paweł II – to oni są nadzieją i przyszłością Kościoła. Bardzo proszę, aby oni byli otoczeni przez Was szczególną troską. Poszukujmy różnych form i dróg, dzięki którym będziemy do nich docierać z Ewangelią i przyprowadzać ich do Chrystusa. Powrót ludzi młodych do udziału w życiu Kościoła niech będzie dla każdego z nas priorytetem.

Bardzo dobrą okazją ku temu będzie Festiwal Młodych, który odbędzie się po raz jedenasty w Płonce Kościelnej, 19 czerwca 2021 roku. Tegoroczne hasło towarzyszące spotkaniu „Powrót”, w aktualnej sytuacji nabiera szczególnego znaczenia. Dla nas duszpasterzy i katechetów jest wezwaniem do powrotu do odpowiedzialności za wspólnoty parafialne i różnego rodzaju duszpasterstwa, do spotkań w szkole i salach parafialnych.

Przez przyczynę Matki Bożej Królowej Młodzieży, którą czcimy w Płonce Kościelnej, będziemy się modlić o powrót ludzi młodych do Kościoła, do zasad, do wartości i do wspólnego świętowania. Symbolem tegorocznego spotkania będzie lilia – symbol Matki Bożej i św. Józefa oraz znak czystości i serca oddanego Bogu.

Spotkanie festiwalowe o charakterze liturgicznym, odbywać się będzie na polu festiwalowym z zachowaniem aktualnych norm bezpieczeństwa, nad którymi czuwać będą powołane na ten czas służby. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 12.00. Zgłoszeń na festiwal możemy dokonywać do 15 czerwca przez stronę festiwalu: www.festiwalplonka.pl, gdzie zawarte są wszelkie informacje organizacyjne. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub 502 957 729.

Zapraszam Was, drodzy Kapłani i Katecheci, abyście wraz z młodzieżą przybyli 19 czerwca br. do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Młodzieży w Płonce Kościelnej, abyśmy razem, przez przyczynę Maryi i św. Józefa, zjednoczyli się we wspólnocie modlitwy z młodymi naszej diecezji. Niech podejmowane wysiłki zaowocują dzięki mocy Ducha Świętego odnowieniem życia duchowego naszych wiernych.

Boża łaska, Chrystusowy pokój i moje pasterskie błogosławieństwo niech towarzyszą Organizatorom oraz Uczestnikom XI Festiwalu Młodych w Płonce Kościelnej.

Łomża, dnia 17 maja 2021 r.

N. 9/P/2021

+ Janusz Stepnowski