KURIA DIECEZJALNA W ŁOMŻY

1. Duszpasterstwo Tradycji Łacińskiej Diecezji Łomżyńskiej, zwane dalej Duszpasterstwem, gromadzi wiernych diecezji łomżyńskiej, którzy wyrażają pragnienie uczestnictwa w liturgii sprawowanej wg ksiąg sprzed reformy liturgicznej dokonanej po Soborze Watykańskim II.
2. Pragnienie uczestnictwa w Duszpasterstwie nie może wiązać się z postawą negacji ważności II Soboru Watykańskiego, Magisterium Kościoła oraz reformy liturgii, której owocem jest Mszał Rzymski promulgowany przez św. Pawła VI i odnowiony przez św. Jana Pawła II.
3. Duszpasterstwo działa zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, listem apostolskim w formie Motu Proprio Traditionis custodes papieża Franciszka z dnia 16 lipca 2021 roku, innych instrukcji Stolicy Apostolskiej i Konferencji Episkopatu Polski oraz zarządzeń Biskupa Diecezjalnego, który jest moderatorem, promotorem i stróżem życia liturgicznego w Kościele partykularnym (por. KL 41).
4. Duszpasterstwo podlega bezpośrednio Biskupowi Łomżyńskiemu, który mianuje delegatów sprawujących opiekę duszpasterską i liturgię przedsoborową.
5. Na terenie diecezji łomżyńskiej pozwolenie na sprawowanie Mszy świętej wg Missale Romanum św. Jana XXIII z 1962 roku oraz innych sakramentów mają wyłącznie prezbiterzy wyznaczeni przez Biskupa Łomżyńskiego. Księża innych diecezji, chcący sprawować liturgię przedsoborową, winni złożyć prośbę do Biskupa Łomżyńskiego wraz z pozwoleniem swojego ordynariusza.
6. Działając w zgodzie z kan. 87 KPK, biorąc pod uwagę potrzeby i dobro duchowe wiernych oraz warunki miejscowe, wyznacza się na stałe trzy kościoły, miejsca dotychczasowej celebracji liturgii przedsoborowej, w których może być sprawowana liturgia rzymska wg Mszału Rzymskiego promulgowanego przez św. Jana XXIII w 1962 roku, a mianowicie: w Brańszczyku – Kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela, w Łomży – Kościół parafialny pw. Bożego Ciała oraz w Ostrołęce – Kościół parafialny pw. św. Wojciecha. W tych celebracjach czytania biblijne należy proklamować w języku polskim w tłumaczeniu zaaprobowanym przez Konferencję Episkopatu Polski.
7. W innych miejscach liturgia przedsoborowa może być sprawowana wyłącznie za zgodą Biskupa Łomżyńskiego.
8. Sprawowanie innych sakramentów wg edycji Rituale Romanum sprzed reformy z 1970 roku pozostawia się roztropnej decyzji delegatów wyznaczonych przez Biskupa Łomżyńskiego.
9. Duszpasterstwo nie prowadzi własnych ksiąg metrykalnych. Korzysta z ksiąg prowadzonych przez parafie, w których sprawowana jest liturgia przedsoborowa w uzgodnieniu z proboszczem miejsca.
10. Formacja duchowa i liturgiczna w Duszpasterstwie obejmuje przygotowanie do godnego, świadomego, pobożnego i owocnego uczestnictwa we Mszy świętej i sprawowaniu innych sakramentów.
11. Aspekty materialne Duszpasterstwa określa porozumienie pomiędzy Duszpasterzami prowadzącymi Duszpasterstwo a Łomżyńską Kurią Diecezjalną oraz proboszczem miejsca.
12. Duszpasterstwo posługuje się w swej działalności mediami, a mianowicie stroną internetową www.tradycja.lomza.pl oraz profilem Facebook „Duszpasterstwo Tradycji Łacińskiej w Diecezji Łomżyńskiej”.
13. Decyzję o zawieszeniu, rozwiązaniu lub zmianach w działalności Duszpasterstwa podejmuje Biskup Łomżyński.

+ Janusz Stepnowski
BISKUP ŁOMŻYŃSKI