KURIA DIECEZJALNA W ŁOMŻY

logo synod 500x446

Komunikat dotyczący
diecezjalnego procesu synodalnego
16. Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów
Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja

Jesień 2021 roku jest w Kościele powszechnym czasem inauguracji16. Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Tegoroczny Synod ma szczególny charakter. Jest poświęcony tematyce synodalności i będzie przebiegał w trzech etapach: lokalny, kontynentalny i powszechny. Według Vademecum synodalnego, samo słowo synodalność, oznacza przede wszystkim specyficzny styl, który określa życie i misję Kościoła wyrażając jego naturę. Oznacza też wspólną podróż i gromadzenie się Ludu Bożego powołanego przez Jezusa do głoszenia Ewangelii.

            Synod Biskupów przebiega pod hasłem: Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja. W czasie homilii wygłoszonej podczas Mszy św. na jego rozpoczęcie - 10 października br., Papież dodał, że w dziele synodalnym powinny pojawić się postawy słuchania, przyjmowania i wspólnego rozeznawania.

            Od 17 października br. działania synodalne przeniosły się na poziom diecezjalny. W Diecezji Łomżyńskiej wstępną prelekcją synodalną, wygłoszoną podczas Diecezjalnego Spotkania Proboszczów - 19 października br., zainaugurowano etap formacyjny duchownych i świeckich animatorów synodalnych w dekanatach. W sobotę 6 listopada br. odbędzie się też synodalne spotkanie Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej. Czas ten zakończy się uroczystą inauguracją Synodu w naszej Diecezji w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata - 21 listopada 2021r. Tego dnia o godz. 16.00 Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski otworzy Synod w Katedrze, a Księża Dziekani, w wybranych przez siebie godzinach, w kościołach dekanalnych.

            Uformowani animatorzy poprowadzą następnie trzy spotkania synodalne w parafiach. Odbędą się one w grudniu 2021 r. oraz w styczniu i lutym 2022 r. Na spotkania w grupach formacyjnych ruchów i stowarzyszeń, wspólnotach modlitewnych, wśród młodzieży, a także utworzonych z wybranych osób niezwiązanych wprost z Kościołem, zostały przygotowane specjalne konspekty.

            Na spotkania formacyjne animatorów synodalnych, które odbędą się w dekanatach w listopadzie br., Księża powinni wydelegować przedstawicieli wspólnot formacyjnych, liderów, katechetów, osób zaangażowanych itp. Z każdej parafii od 2 do 10 osób, w zależności od jej wielkości i ilości grup parafialnych. Z grona animatorów w każdym dekanacie zostanie wybrany sekretarz, którego zadaniem będzie zebranie wniosków z dyskusji synodalnych i przesłanie ich do Kurii do 15 marca 2022 r.

            Grupy synodalne można również utworzyć w zgromadzeniach zakonnych i w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Należy to uczynić według ogólnie przyjętego klucza.

            Podczas spotkań formacyjnych w dekanatach animatorzy poznają głębiej ideę Synodu, założenia Papieża Franciszka zawarte w Vademecuum synodalnym. Ponadto zgłębią metodę pracy i sposób przeprowadzenia procesu synodalnego
w dekanatach i w parafiach. Spotkania formacyjne będą rozpoczynać się z reguły Mszą św. Formację synodalną poprowadzą delegaci Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego.

            Za zorganizowanie spotkania w dekanacie odpowiada Ksiądz Dziekan lub jego delegat. Chodzi o poinformowanie i zaproszenie animatorów z parafii znajdujących się na terenie dekanatu oraz przygotowanie miejsca obrad.

            W ramach przygotowań do spotkań synodalnych można, w jedną z niedziel listopada 2021 roku, przeczytać List Pasterski Biskupów Polskich poświęcony Synodowi.

            Proces synodalny, w myśl założeń, otwarty jest również dla osób nie luźno związanych z parafią i dla tych spoza Kościoła. Można podać na piśmie, w ogłoszeniach lub w mediach jakiś parafialny kontakt, który umożliwi im przesyłanie opinii. Ponadto Diecezja utworzyła do wiadomości takich osób specjalny e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., który można podać do wiadomości w każdej parafii.

Terminarz:

4 listopada (czwartek) - godz. 18.00 w kościele w Myszyńcu: dekanaty myszyniecki i kadzidlański,

6 listopada (sobota) - godz. 10.00 - synodalne spotkanie Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej,

8 listopada (poniedziałek) - godz. 18.00 w kościele pw. św. Antoniego w Ostrołęce: dekanaty ostrołęcki św. Antoniego i rzekuński,

9 listopada (wtorek) - godz. 18.00 w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie: dekanaty zambrowski i czyżewski,

14 listopada (niedziela) - godz. 16.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Maz.: dekanaty ostrowski Wniebowzięcia NMP i ostrowski Dobrego Pasterza,

15 listopada (poniedziałek) - godz. 18.00 w kościele pw. Świętego Krzyża w Łapach: dekanaty łapski i kobyliński,

16 listopada (wtorek) - godz. 18.00 w kościele pw. św. Anny w Kolnie: dekanaty kolneński i jedwabiński,

17 listopada (środa) - godz. 18.00 - w kościele pw. św. Idziego w Wyszkowie: dekanat wyszkowski,

18 listopada (czwartek) - godz. 18.00 w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Ostrołęce: dekanaty Nawiedzenia NMP w Ostrołęce i różański,

19 listopada (piątek) - godz. 18.00 w kościele pw. św. Ojca Pio w Grajewie: dekanaty grajewski i szczuczyński,

20 listopada (sobota) - godz. 10.00 - w CES w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży (przy furcie): dekanaty łomżyński katedralny, łomżyński św. Brunona i piątnicki,

21 listopada (niedziela) - inauguracja Synodu w Katedrze łomżyńskiej i w kościołach dekanalnych,

22 listopada (poniedziałek) - godz. 17.30 - w kościele w Chorzelach: dekanaty chorzelski i krasnosielcki,

23 listopada (wtorek) - godz. 18.00 - w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Wysokiem Maz,: dekanaty wysokomazowiecki i szepietowski.

      + Tadeusz Bronakowski

         Wikariusz Generalny                  

Łomża, dnia 28 października 2021 r.

N. 1143/2021