wtorek, 21 styczeń 2020 10:55

KOMUNIKAT LITURGICZNY

KOMUNIKAT LITURGICZNY

            W związku z uroczystościami pogrzebowymi zmarłego ks. bpa Stanisława Stefanka przekazuję Czcigodnym Księżom informacje porządkowe dotyczące poszczególnych celebracji:

20 stycznia (poniedziałek)– godz. 18.00 - Msza św. w Domu Wspólnoty Kapłańskiej będzie połączona z Nieszporami. Koncelebransi ubierają w zakrystii własne szaty (albę i stułę koloru fioletowego) i zajmują miejsca w kaplicy.   

21 stycznia (wtorek)– godz. 18.00 - Msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP (przy Seminarium) będzie połączona z Nieszporami. Koncelebransi ubierają własne szaty (albę i stułę koloru fioletowego) w zakrystii (po prawej stronie przy wejściu) i zajmują miejsca w prezbiterium oraz w prawej nawie kościoła patrząc na ołtarz.  

22 stycznia (środa)– godz. 17.00 eksporta z kościoła pw. Wniebowzięcia NMP (przy Seminarium) do katedry. Bezpośrednio za krzyżem ustawiają się w dwóch szeregach siostry zakonne za nimi kapłani ubrani w komże (bez stuł). 

Godz. 18.00 - Msza św. w katedrze będzie połączona z Nieszporami. Wszyscy koncelebransi ubierają własne alby i przygotowane ornaty w budynku dawnego „Instytutu” i procesyjnie przechodzą do katedry gdzie zajmują miejsca w prezbiterium. 

23 stycznia (czwartek)– godz. 11.00 - Msza św. pogrzebowa w katedrze łomżyńskiej. Zakrystia przygotowana będzie w budynku dawnego „Instytutu” gdzie ubierają się wszyscy koncelebransi.

-W uroczystej procesji rozpoczynającej Mszę św. pogrzebową do ołtarza idą wyłącznie księża biskupi i asysta.

- Księża goście, księża dziekani, pracownicy centralnych instytucji diecezji, ubierają własne alby oraz przygotowane dla nich ornaty i zajmują miejsca w prezbiterium.

- Pozostali koncelebransi ubierają własne szaty (albę i stułę koloru fioletowego) i zajmują miejsca w ławkach głównej nawy katedry patrząc na ołtarz po prawej stronie. 

- Kanonicy gremialni obydwu kapituł uczestniczą w Mszy św. pogrzebowej ubrani w strój chórowy i zajmują miejsca w stallach kanonickich. Kapituła Katedralna po lewej stronie patrząc na ołtarz od strony nawy kościoła Kapituła Myszyniecka po prawej stronie.  

- Do Komunii świętej wszyscy koncelebransi przystępują przy ołtarzu. Wierni w nawach bocznych.

- W czasie procesji do grobu i podczas „obrzędów przy grobie” wszyscy pozostają na dotychczasowych miejscach. Do grobu udaje się wyłącznie przewodniczący liturgii i dwaj inni biskupi.

 

 

Ks. Krzysztof Chodkowski

Ceremoniarz Diecezjalny

 

Łomża, dnia 20 stycznia2020r.

N. 53/2020

Czytany 1303 razy

Dane kontaktowe

Kuria Diecezjalna w Łomży
ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

tel: 86/ 216 25 91

kuria@diecezja.lomza.pl

 

 

Projekt i wykonanie

spesmedia.png