sobota, 21 marzec 2020 13:03

Pogrzeby podczas stanu epidemii

DEKRET

o pogrzebach podczas stanu epidemii

Ze względu na stan epidemii zarządzam w całej Diecezji Łomżyńskiej ograniczenie uroczystości pogrzebowych do jednej stacji na cmentarzu (zob. Obrzędy pogrzebu, III forma pogrzebu, s. 176 - stacja tylko na cmentarzu).

Pogrzeb odprawia się przy grobie w obecności najbliższej rodziny z zachowaniem obowiązującego limitu 50 osób, łącznie z podejmującymi posługę liturgiczną i cmentarną.

Przypominam, że w pogrzebie nie mogą uczestniczyć osoby odbywające kwarantannę. Jeśli okoliczności na to pozwalają, stację można poprzedzić procesją od bramy cmentarnej.

Mszę św. pogrzebową odprawia się w kościele w dniu pogrzebu lub w terminie późniejszym, w zależności od ustaleń z rodziną zmarłego. Rodzinę zgłaszającą pogrzeb, należy poinformować o niniejszym dekrecie.

Dekret wchodzi w życie z dniem 22 marca 2020 r. i obowiązuje do odwołania.

Łomża, dnia 21 marca 2020 r.

N. 253/B/2020

+ Janusz Stepnowski