poniedziałek, 07 wrzesień 2020 11:46

Tydzień Wychowania

Komunikat dotyczący X Tygodnia Wychowania

„Budujmy więzi”

Rozpoczęliśmy nowy rok pracy katechetycznej i wychowawczej. Mamy świadomość, iż jest to czas szczególny, rozpoczynający się w trwającej epidemii, która odmieniła realia społeczne. Terminy „edukacja" i "katecheza domowa” w ostatnich miesiącach przestały być w sferze publicznej jedynie marginalnie przywoływane, a stosowane zaczęły być powszechnie. Tradycyjna przestrzeń nauczania i wychowania – zawierająca się w murach budynku szkoły i kościoła – została dla sanitarnego bezpieczeństwa obywateli zastąpiona ścianami rodzinnego domu. To wszystko, co dzieje się na naszych oczach od kilku miesięcy, znacząco wpływa na duszpasterstwo oraz katechezę.

W najbliższych dniach w Kościele w Polsce, począwszy do 13 do 19 września 2020 roku, przeżywać będziemy X Tydzień Wychowania pod hasłem „Budujmy więzi”. W jego ramach przeżyjemy święto ku czci św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży. W związku z tymi wydarzeniami prosimy, aby duszpasterze wykorzystali ten czas na ożywienie i pogłębienie w parafiach duszpasterstwa dzieci i młodzieży. Z pewnością mogą przyczynić się do tego różnego rodzaju nabożeństwa okolicznościowe, a szczególnie stworzenie możliwości przystąpienia przez dzieci i młodzież do sakramentu pokuty i pojednania oraz Komunii Świętej.

Szczególną okazją ku temu jest wspomniane święto św. Stanisława Kostki, które obchodzić będziemy 18 września. Warto w tym dniu zorganizować i zaprosić dzieci i młodzież do kościoła parafialnego na modlitwę.

X Tydzień Wychowania poprzedzi List Pasterski Episkopatu Polski, który zostanie odczytany w niedzielę 13 września 2020 roku. Tematyką obecnego Tygodnia Wychowania będzie problematyka budowania wzajemnych relacji. Pomoce duszpasterskie do zastosowania w ramach Tygodnia, w związku z sytuacją epidemiczną, w tym roku zostają przekazane parafiom w formie elektronicznej. Proponujemy rozważania oparte na czytaniach mszalnych i teksty modlitwy wiernych na kolejne dni tygodnia, scenariusze katechez dla trzech grup wiekowych oraz tekst konferencji dla rodziców, katechetów i nauczycieli.

Nasza osobista gorliwość i zaangażowanie duszpasterskie, zwłaszcza w obliczu aktualnych wyzwań, mają fundamentalne znaczenie i inspirują duszpasterstwo dzieci i młodzieży w parafiach naszej diecezji.

+ Tadeusz Bronakowski

Wikariusz Generalny

Łomża, dnia 4 września 2020 r.

N. 821/2020