Barcice - Parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika (z siedzibą w Somiance)

Kontakt 07-203 SOMIANKA 35
gm. Somianka, pow. wyszkowski, woj. mazowieckie
tel.
e-mail: somianka@diecezja.lomza.pl

Proboszcz: Ks. Andrzej GROMADZKI
Służba Boża: Msze św. w niedzielę: 8.00, 12.00 w Somiance, 10.00 w Barcicach
w dni powszednie: 17.00 (maj - wrzesień 18.00)
Odpusty: Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela (w Somiance); św. Stanisława BM (w Barcicach)
Obszar administracyjny Barcice (4), Somianka, Jasieniec (2), Płudy Nowe (1,5), Płudy Stare (2), Somianka Pacele, Ulasek (3), Wólka Somiankowska (3,5)

Dekanat Wyszkowski

Parafia pw. św. Stanisława w Barcicach została erygowana przez Biskupa płockiego Dobiesława w 1380 r. z fundacji zakonu norbertanek. W 1948 r. przeniesiono siedzibę parafii pw. św. Stanisława z Barcic do Somianki, jako do miejscowości położonej centralnie w stosunku do sąsiednich wsi. Bullą „Totus Tuus Poloniae Populus” Papieża Jana Pawła II z 25.03.1992 r. parafia Somianka (Barcice) została włączona do Diecezji łomżyńskiej z Diecezji płockiej.

Obecny kościół drewniany w Barcicach pw. św. Stanisława BM wybudowano w 1758 r. W latach 1867-1868, następnie w 1893 r. i po II wojnie światowej dokonywano remontu tego kościoła. W latach 1998-2002 staraniem ks. prob. Wacława Grzybowskiego dokonano remontu kapitalnego kościoła. W latach 2010-2015 staraniem ks. prob. Wojciecha Zyśka przeprowadzono remont konstrukcji dachu, zakonserwowano elementy konstrukcyjne i pokryto kościół blachą miedzianą; założono nowe nagłośnienie.

Na terenie parafii w miejscowości Somianka w 1688 r. zbudowana została drewniana kaplica, która w latach 1740-1758 pełniła funkcję kościoła parafialnego. Na początku XIX w. kaplica uległa zniszczeniu i została rozebrana. W 1933 r. podjęto decyzję budowy nowego kościoła w Somiance, ale wojna uniemożliwiła realizację projektu. W 1945 r. staraniem ks. prob. Stanisława Zająca parafia uzyskała nadanie gruntu i spichrza dworskiego w Somiance, który przebudowano na kościół. Około 1960 r. staraniem ks. prob. Zbigniewa Patejko kościół rozbudowano i wyposażono jego wnętrze. Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Somiance został konsekrowany 8.03.1981 r. przez Biskupa płockiego Bogdana Sikorskiego. W roku 2008 staraniem ks. prob. Dariusza Zakrzewskiego wykonano osuszenie fundamentów i elewację zewnętrzną kościoła. W latach 2010-2015 staraniem ks. prob. Wojciecha Zyśk wymieniono nagłośnienie w kościele i założono nową instalację grzewczą; wymieniono okna i drzwi, ocieplono strop.