Grajewo - Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej

Kontakt 19-200 GRAJEWO, ul. Kopernika 2
m., gm. Grajewo, pow. grajewski, woj. podlaskie
e-mail: grajewo.trojca@diecezja.lomza.pl

Proboszcz: Ks. Dariusz ŁAPIŃSKI
Wikariusze: Ks. Sylwester GODLEWSKI
Ks. Grzegorz KARWOWSKI
Ks. Jarosław TRUSZKOWSKI
Służba Boża: Msze św. w niedzielę: 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 16.00, 18.00
w dzień powszedni: 6.30, 7.00, 8.00, 18.00
Odpusty: Trójcy Przenajśw., św. Anny
Obszar administracyjny Grajewo – ulice: Akacjowa, Baczyńskiego, Osiedle Broniewskiego, Brzozowa, Buczka, Osiedle Centrum, Cudro, M. Dąbrowskiej, Dolna, Dworna, Ełcka, Grunwaldzka, Górna, Jodłowa, Kilińskiego, Kochanowskiego, Kolektorowa, Kopernika, Krótka, Krzywa, Koszarowa, Lipowa, 11 Listopada, Mickiewicza, Osiedle Młodych, Pl. Niepodległości, Norwida, T. Nowickiego, Osiedle 1000 - lecia, Orzeszkowej, Parkowa, Piaskowa, Ks. A. Pęzy, J. Piłsudskiego, Pocztowa, Polna, Osiedle Przekopka, Reymonta, Rzemieślnicza, Sienkiewicza, Skośna, Słowackiego, Sosnowa, Spółdzielcza, 23 Stycznia, Strażacka, Świerkowa, Targowa, Traugutta, Wesoła, Wiejska, Wierzbowa, Wiktorowo, Wilczewo, Wojska Polskiego, Wspólna, Wyspiańskiego, Wyzwolenia, Zielona, Żeromskiego; Bogusze (4), Mierucie (4), Toczyłowo Kolonie (3)

Dekanat Grajewski

Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej została erygowana w 1479 r. przez Biskupa płockiego Kazimierza z fundacji Jana Deryatowicza z Białowieży. Powstała z terytorium parafii Wąsosz.

W 1987 r. z terytorium parafii Trójcy Przenajśw. został utworzony samodzielny ośrodek duszpasterski, w 1989 r. w jego granicach została erygowana parafia pw. MB Nieustającej Pomocy, natomiast w 2014 roku parafia pw. św. Jana Pawła II.

W historii parafii Grajewo istniało kilka kościołów drewnianych. Obecny kościół murowany pw. Trójcy Przenajświętszej został wybudowany w latach 1879-1882 staraniem ks. prob. Karola Wyrzykowskiego. Obok kościoła znajduje się murowana dzwonnica z 1837 r. Kościół konsekrowany w 1898 r. przez Biskupa Antoniego Baranowskiego.