Jednorożec - Parafia pw. św. Floriana

Proboszcz: Ks. Wiesław CHMIELEWSKI
Wikariusz: Ks. Robert KULAS
Służba Boża: Msze św. w niedzielę: 9.00, 11.00, 16.00
w dni powszednie: 7.00, 17.00 (zimą), 18.00 (latem)
Odpusty: Wniebowzięcia NMP, św. Floriana
Obszar administracyjny Jednorożec, Budy Rządowe (7), Budziska (4), Nowe Drążdżewo (3), Nakieł (9), Słabogóra (8), Stegna (0,5), Ulatowo-Pogorzel (6)

Dekanat Chorzelski

Parafia pw. św. Floriana została wydzielona z parafii Chorzele i erygowana w 1916 r. przez Abpa A.J. Nowowiejskiego. Wcześniej istniała w Jednorożcu samodzielna administracja duszpasterska. Bullą Totus Tuus Poloniae Populus Papieża Jana Pawła II z 25.03.1992 r. parafia Jednorożec została włączona do Diecezji łomżyńskiej z Diecezji płockiej.

W miejsce drewnianego kościoła filialnego, który spłonął w 1914 r., rozpoczęto w 1918 r. budowę kościoła drewnianego wg projektu W. Ferenca staraniem ks. K. Lewandowskiego. W latach 1983-1986 wybudowano kościół murowany pw. Narodzenia NMP staraniem ks. Mariana Mecha. Kościół poświęcony 9.11.1991 r. przez Biskupa płockiego Zygmunta Kamińskiego.