Łapy - Parafia pw. św. Ap. Piotra i Pawła

Kontakt 18-100 ŁAPY, ul. 3 Maja 8
m. i gm. Łapy, pow. białostocki, woj. podlaskie
e-mail: lapy.pp@diecezja.lomza.pl

Proboszcz: Ks. Wojciech STEFANIAK
Wikariusze: Ks. Tomasz KUREK
Ks. Wojciech UŚCIŃSKI
Rezydent: Ks. Antoni BOLESTA
Emeryt: Ks. Piotr FALTYN
Służba Boża: Msze św. w niedzielę: 7.00, 9.30, 11.00, 16.00, 18.00
w dni powszednie: 7.00, 18.00
Odpusty: św. Ap. Piotra i Pawła, NMP Królowej Polski, NMP Częstochowskiej
Obszar administracyjny Łapy - ulice: Ks. Henryka Bagińskiego, Bociania, Bociańska, Brańska, Cicha, Cmentarna, Czerwonego Krzyża, Długa, Graniczna, Grzybowa, Harcerska, Jasna, Kasprzaka, Marii Konopnickiej, Krucza, 11 Listopada, 3 Maja, Mała, Mostowa, Nadnarwiańska, Nilskiego - Łapińskiego, Nowowiejska, Okopowa, Parafialna, Piękna, Południowa, Prusa, Sienkiewicza, Gen. Sikorskiego (numery nieparzyste), Słoneczna, Spokojna, Stalowa, Szwarce, Tęczowa, Wodociągowa, Wronia, Wygwizdowo, Żurawia, Żwirki i Wigury; Łapy Dębowina (2), Łapy Korczaki (3), Łapy Łynki (2), Łapy Pluśniaki (3), Łapy Szołajdy (1,5)

Dekanat Łapski

Parafia pw. św. Ap. Piotra i Pawła została erygowana 27.03.1912 r. przez Biskupa sejneńskiego A. Karasia.

Kościół murowany pw. św. Ap. Piotra i Pawła wybudowany w latach 1918-1927 staraniem proboszczów: ks. B. Gumowskiego i ks. F. Haraburdy jest przykładem budowli nawiązującej w swojej architekturze do polskiego renesansu i baroku. Jest zbudowany w całości z cegły wg projektu inż. arch. K. Skurewicza z Warszawy. Konsekrowany 18.09.1927 r. przez Biskupa łomżyńskiego Stanisława Kostkę Łukomskiego.

Dnia 20 maja 2012 r. Nuncjusz Apostolski w Polsce Abp Celestino Migliore, w obecności Biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego i Biskupa Tadeusza Bronakowskiego oraz Biskupa Tadeusza Zawistowskiego pobłogosławił odnowioną świątynię i dokonał poświęcenia Ołtarza posoborowego.