Ostrołęka - Parafia pw. św. Antoniego Padewskiego

Kontakt 07-410 OSTROŁĘKA, ul. Gomulickiego 1 A
m. n. p. p.; m., gm. Ostrołęka, woj. mazowieckie
e-mail: ostroleka.sanktuarium@diecezja.lomza.pl
www.sanktuarium.ostroleka.pl

Proboszcz: Ks. Zdzisław GRZEGORCZYK
Wikariusze: Ks. Łukasz GOŁASZEWSKI
Ks. Bartosz SAMEŁKO
Ks. Marek SPIŻEWSKI
Pomoc w duszp. Ks. Serafin KALISZEWSKI
Ks. Andrzej KRON
Służba Boża: Msze św. w niedzielę: 6.30, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 16.00, 18.00, 20.00; w dni powszednie: 6.30, 7.00, 8.30, 18.00
Odpusty: św. Antoniego Padewskiego, Niepokalanego Poczęcia NMP
Obszar administracyjny Ostrołęka - ulice: Baśniowa, Bernardyńska, Bliska, Bogusławskiego, Celulozowa, Celna, A. Chętnika, H. Dobrzańskiego, Dzieci Polskich, T. Gocłowskiego, W. Gomulickiego, Gołębia, B. Głowackiego, Guliwera, Gen. Hallera, Insurekcyjna, J. Kamińskiego, J. Kilińskiego, J. Kolberga, M. Kopernika, Krótka, Kubusia Puchatka, 11 Listopada (część), Łąkowa, 26 Maja, Mała, A. Mickiewicza, Papiernicza, Parkowa, J. Piłsudskiego, I. Prądzyńskiego, J. Psarskiego, T. Rejtana, Starosty Kosa, S. Staszica, T. Sygietyńskiego, Syreny, Szkolna, Targowa, Wodnika, Wójta Romy, Wybickiego (część), Wygodna, Zaciszna, Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”

Dekanat Ostrołęcki św. Antoniego

Do 1978 r. w Ostrołęce była jedna parafia przy kościele pw. Nawiedzenia NMP erygowana w 1399 r. z fundacji księcia Mazowieckiego Janusza. Dnia 1.09.1978 r. Biskup łomżyński Mikołaj Sasinowski erygował w Ostrołęce drugą parafię pw. św. Antoniego przy kościele poklasztornym.

Kościół pw. św. Antoniego zbudowany w latach 1665-1696 był własnością Zakonu Bernardynów do 1864 r. Od tego roku opiekę nad kościołem i klasztorem sprawowała diecezja. W 1927 r. kościół poklasztorny został przekazany miejscowej parafii. Kościół św. Antoniego był konsekrowany w 1696 r. przez Biskupa płockiego Andrzeja Chryzostoma Załuskiego. W latach 1970-1988 kościół i zespół poklasztorny gruntownie odremontowany staraniem ks. prob. Józefa Biernackiego. W nocy z 13 na 14 marca 1989 r. wnętrze kościoła uległo prawie całkowitemu zniszczeniu podczas pożaru. W latach 1990-2006 staraniem ks. prob. Witolda Brulińskiego kościół został przywrócony do poprzedniego stanu.

Kościół poklasztorny pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce został ustanowiony od dnia 13.06.2010 r. przez Biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego.