Ostrów Mazowiecka - Parafia pw. Wniebowzięcia NMP

Ks. Mateusz RAKUSIEWICZ
Ks. Maciej SZTYCH
Pomoc w duszp. Ks. Krzysztof STĘPCZYŃSKI
Służba Boża: Msze św. w niedzielę: 7.00, 9.00, 11.00, 12.30, 16.00 (oprócz lipca i sierpnia), 18.00; 10.00 w Prosienicy, 11.30 w Pałapusie, 8.30 w I i III niedzielę miesiąca w Starym Lubiejewie
w dni powszednie: 6.30, 7.00, 18.00
Odpusty: Wniebowzięcia NMP, św. Stanisława BM
Obszar administracyjny Ostrów Mazowiecka - ulice: Armii Krajowej, Batorego, Bohaterów Pecynki, Borowa, Bowidu, Chabrowa, Chełmońskiego, Cmentarna, Duboisa (numery nieparzyste oraz bloki nr 4 i 6), Fabryczna, Fałata, Gierymskiego, Gołębia, Grota-Roweckiego, Kolarska, Konopnickiej, Kopernika, Kossaka, Kościuszki, Kraszewskiego, Ks. Jana Sobotki, Księżnej Anny Mazowieckiej (bloki 2 i 4), Kwiatów Polskich, Lipowa, Lubiejewska, 3 Maja (nieparzyste numery do 37, parzyste nr do 68), Malczewskiego, Mieczkowskiego (numery nieparzyste), Młyńska, Moniuszki, Noakowskiego, Najmoły, Orzeszkowej, Partyzantów (nr 2 i nieparzyste do numeru 13), Pawłowskiej, Piękna, Piłata (numery nieparzyste - strona północna), Pl. Wolności, Plater, Pocztowa, Północna, Prusa (nr 2 i 4 oraz blok nr 3), Reymonta, Rubinkowskiego, Rytla, Sielska (numery parzyste), Sienkiewicza, Sikorskiego (do nr. 61), Sportowa, Stacja, Stacyjna (do nr. 28), Sudoła, Szkolna, Torowa, Tysiąclecia, Warchalskiego, Waryńskiego (numery 2 do 9 - strona północna), Wesoła, Wiaduktowa, Widnichowska, Wileńska, Wodna, Wójtowska, Wschodnia, Wyczółkowskiego, Wyspiańskiego, Zachodnia, Zakrzewskiego, Zapolskiej, Złotych Kłosów, Żale, Żeromskiego; Budy-Grudzie (7), Guty (11), Nowe Lubiejewo (7), Pałapus (10), Podborze (4-6), Prosienica (12), Stare Lubiejewo (5)

Dekanat Ostrowski Wniebowzięcia NMP

Parafia pw. Wniebowzięcia NMP została erygowana w 1421 r. przez Biskupa płockiego Jakuba z Korzkwi.

W historii parafii istniało kilka kościołów drewnianych, z których kościół zbudowany w 1801 r. obecnie znajduje się w parafii Dąbrowa w dekanacie mławskim. Obecny kościół murowany w stylu neogotyckim pw. Wniebowzięcia NMP zbudowany w latach 1885-1893 wg projektu arch. Władysława Czosnowskiego i Bronisława Szmidta staraniem ks. Adama Pruss-Jarnutowskiego; pobłogosławiony 24.08.1890 r. przez ks. Rocha Filochowskiego; konsekrowany 7.10.1894 r. przez Biskupa płockiego Michała Nowodworskiego.

Na terenie parafii znajduje się kościół filialny murowany w Prosienicy, oraz w miejscowości Pałapus kaplica w adaptowanym domu drewnianym.