PIĄTEK PIERWSZEGO TYGODNIA WIELKIEGO POSTU

Mt 5,20-26

Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.
Słyszeliście, że powiedziano przodkom: «Nie zabijaj»; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu «Raka», podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł «Bezbożniku», podlega karze piekła ognistego.
Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przed ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i ofiaruj dar swój.
Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę powiadam ci: nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni grosz”.

 

          „Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.
Wezwanie Chrystusa Pana zawarte w tych słowach wydaje się być bardzo trudne, a może nawet i niemożliwe do realizacji. Jeśli bowiem chcielibyśmy spojrzeć z perspektywy ziemskiego życia Jezusa, to stwierdzilibyśmy, że „uczeni w Piśmie i faryzeusze” uchodzili za ludzi szczególnie gorliwych w wypełnianiu Bożego prawa, w podążaniu przez codzienne życie drogami, które Pan wskazuje. Jak więc można być jeszcze bardziej gorliwym od nich – mogli pomyśleć słuchający słów Zbawiciela. Słowa te jednak ukazują nam prawdę o tym, że jako ludzie jesteśmy niedoskonali, mamy wady, słabości, a więc mamy nad czym pracować i możemy to dostrzec czyniąc rachunek sumienia. Mamy nad czym pracować i powinniśmy ten trud podejmować na drogach naszego życia. W szczególny sposób właśnie obecny czas, okres Wielkiego Postu jest takim momentem, kiedy taką pracę nad własnym życiem możemy podjąć. Spróbujmy więc to uczynić – jeśli jeszcze takiej pracy nad sobą nie rozpoczęliśmy. Udział w rekolekcjach, pogłębiony rachunek sumienia, modlitwy i nabożeństwa okresu Wielkiego Postu niech nam pomogą odkrywać w jaki sposób możemy stawać się lepsi, wierniejsi Bogu, bardziej niż dotychczas zatroskani o pełnienie Jego woli.

 

Ks. Jan Krupka jest rzecznikiem Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej i wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Jest jednym z redaktorów Głosu Katolickiego, a także konsultantem w Radiu Nadzieja. Od wielu lat przygotowuje codzienne rozważania ewangeliczne "Słowo Życia" emitowane na antenie diecezjalnej rozgłośni, a także w wielu miejscach w internecie.