WTOREK DWUDZIESTEGO ÓSMEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO

Łk 11,37-41

Pewien faryzeusz zaprosił Jezusa do siebie na obiad. Poszedł więc i zajął miejsce za stołem. Lecz faryzeusz, widząc to, wyraził zdziwienie, że nie obmył wpierw rąk przed posiłkiem.
Na to rzekł Pan do niego: „Właśnie wy, faryzeusze, dbacie o czystość zewnętrznej strony kielicha i misy, a wasze wnętrze pełne jest zdzierstwa i niegodziwości. Nierozumni! Czyż Stwórca zewnętrznej strony nie uczynił także wnętrza? Raczej dajcie to, co jest wewnątrz, na jałmużnę, a zaraz wszystko będzie dla was czyste”.

 

          „Właśnie wy, faryzeusze, dbacie o czystość zewnętrznej strony kielicha i misy, a wasze wnętrze pełne jest zdzierstwa i niegodziwości.”
Współcześni Jezusowi faryzeusze zostają przez Niego potępieni za swe przesadne zatroskanie o czysto zewnętrzną stronę rzeczy i spraw, o czystość rytualną naczyń używanych przez nich, przy jednoczesnym zaniedbaniu spraw „wnętrza”, serca, sumienia. Te słowa Jezusa nie tracą na swoim znaczeniu również i dziś, w czasach nam współczesnych. I słowa te powinny być dla nas źródłem refleksji: czy czasami nie jest tak, że staramy się aż do przesady o to, co „zewnętrzne”, a wiec o nasz wygląd, o zewnętrzną etykietę, o piękno noszonej odzieży, o czystość naszych mieszkań... – podczas gdy w naszym wnętrzu jest naprawdę wiele do zrobienia, do oczyszczenia, do uporządkowania. Może są to nasze grzechy, niewierności Bogu i Jego prawu, nasze złe myśli czy też postanowienia, które nie staramy się realizować – to wszystko może w efekcie sprawiać, że „wewnątrz” wymagamy wiele pracy nad sobą. Korzystajmy więc z Bożej pomocy (której On chętnie chce nam udzielać), szczególnie przez sakrament pokuty: częste, systematyczne korzystanie z tego Bożego daru, troska o to, by każda spowiedź, każde spotkanie z Panem przebaczającym nasze grzechy dobrze przeżyć – a będzie to na pewno nam pomocą w naszej trosce, by nie zaniedbywać stanu naszego wnętrza.

Ks. Jan Krupka jest rzecznikiem Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej i wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Jest jednym z redaktorów Głosu Katolickiego, a także konsultantem w Radiu Nadzieja. Od wielu lat przygotowuje codzienne rozważania ewangeliczne "Słowo Życia" emitowane na antenie diecezjalnej rozgłośni, a także w wielu miejscach w internecie.