SOBOTA DWUDZIESTEGO DZIEWIĄTEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO

Łk 13,1-9

W tym czasie przyszli niektórzy i donieśli Jezusowi o Galilejczykach, których krew Piłat zmieszał z krwią ich ofiar. Jezus im odpowiedział: „Czyż myślicie, że ci Galilejczycy byli większymi grzesznikami niż inni mieszkańcy Galilei, że to ucierpieli? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie.
Albo myślicie, że owych osiemnastu, na których zwaliła się wieża w Siloe i zabiła ich, było większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jerozolimy? Bynajmniej, powiadam wam: lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie”?
I opowiedział im następującą przypowieść: „Pewien człowiek miał drzewo figowe zasadzone w swojej winnicy; przyszedł i szukał na nim owoców, ale nie znalazł.
Rzekł więc do ogrodnika: «Oto już trzy lata, odkąd przychodzę i szukam owocu na tym drzewie figowym, a nie znajduję. Wytnij je: po co jeszcze ziemię wyjaławia?»
Lecz on mu odpowiedział: «Panie, jeszcze na ten rok je pozostaw; ja okopię je i obłożę nawozem; może wyda owoc. A jeśli nie, w przyszłości możesz je wyciąć»”.

 

          „ (...) jeśli się nie nawrócicie...”
Wezwanie do nawrócenia, wezwanie do przemiany naszego życia: takie wezwanie kieruje do każdego z nas Jezus Chrystus. To wezwanie do nawrócenia jest wezwaniem, które pozostaje ciągle aktualne, bo ciągle rzeczywista jest konieczność pracy nad sobą, która stoi przed każdym z nas. W sposób szczególny słyszymy wezwanie do nawrócenia, do przemiany życia, do walki z grzechem – w niektórych momentach naszego życia, w pewnych momentach roku liturgicznego (np. podczas trwania rekolekcji w okresie Wielkiego Postu czy Adwentu – albo osobistych rekolekcji przeżywanych w innym czasie). Ale wezwanie do przemiany życia, do pracy nad własnym życiem, do walki z grzechem jest zawsze aktualne. Stąd trzeba nam nie czekać tylko na dni rekolekcji, by dokonać rachunku sumienia; jakże trzeba nam nie odkładać przystąpienia do sakramentu pokuty, ograniczając się tylko do spowiedzi wielkanocnej. Znaleźć powinniśmy czas do tego, by w codziennym życiu mieć możliwość dokonania rachunku sumienia, przypatrzenia się swojemu życiu, podjęcia postanowień walki z dostrzeżonym złem. Znaleźć powinniśmy czas do tego, by systematycznie korzystać z sakramentu pokuty, z dobrym przygotowaniem własnym do tego, by skorzystać z daru Bożego przebaczenia. „Jeśli się nie nawrócicie...” – przyjmijmy Jezusowe wezwanie do nawrócenia.

Ks. Jan Krupka jest rzecznikiem Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej i wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Jest jednym z redaktorów Głosu Katolickiego, a także konsultantem w Radiu Nadzieja. Od wielu lat przygotowuje codzienne rozważania ewangeliczne "Słowo Życia" emitowane na antenie diecezjalnej rozgłośni, a także w wielu miejscach w internecie.