piątek, 06 listopad 2015 10:49

Posługa egzorcysty

DOTYCZĄCY POSŁUGI EGZORCYSTÓW
W DIECEZJI ŁOMŻYŃSKIEJ

„Kościół posłuszny słowom modlitwy Pańskiej i powodowany miłosierdziem,
już od najdawniejszych czasów zatroszczył się, aby wśród sakramentaliów umieścić błagania do Boga o wybawienie wiernych od wszelkich niebezpieczeństw, a zwłaszcza od diabelskich zasadzek. Szczególnym wyrazem troski Kościoła jest ustanowienie egzorcystów,
aby naśladując miłość Chrystusa, nieśli pomoc opętanym przez Złego, także rozkazując
w imię Boga demonom, by odeszły i odtąd już w żaden sposób nie wyrządzały ludziom szkody” (Obrzęd Egzorcyzmy i inne modlitwy błagalne s. 7).
   Posługa egzorcysty spełniana jest wyłącznie z mandatu biskupa diecezjalnego. Wskazania dla egzorcystów KEP wskazują, że „tego wymogu nie można lekceważyć, ponieważ dokonywanie egzorcyzmu bez pozwolenia jest aktem bezprawnym a przez to grzesznym”. Pragniemy przy tej okazji przypomnieć, że prezbiterzy nie będący ustanowionymi egzorcystami nie mogą stosować formuł egzorcyzmów w czasie różnego rodzaju modlitw o uzdrowienie czy uwolnienie od wpływów szatana. Stąd przy organizowaniu i prowadzeniu tego typu modlitw należy kierować się odpowiedzialnością, zdrowym rozsądkiem i roztropnością. Zaistniałe okoliczności podejrzenia opętania należy konsultować z egzorcystami posługującymi w naszej diecezji.

Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej informuje,
że z polecenia Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego w diecezji łomżyńskiej posługę egzorcysty pełnią:
ks. Radosław KUBEŁ (rezydent Parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży)
– kontakt tel. 572 140 210;
ks. Paweł NOCKO (wikariusz Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Łomży)
– kontakt tel. 537 761 129; email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;

Egzorcyści przyjmują zainteresowane osoby, potrzebujące pomocy, z pisemnym skierowaniem od proboszcza lub innego duszpasterza, bądź po telefonicznym skonsultowaniu sprawy bezpośrednio u egzorcysty. Warto przed takim skierowaniem rozeznać wstępnie sytuację osoby, by móc ją przedstawić egzorcyście. Należy przy tym pamiętać o zachowaniu tajemnicy spowiedzi, jeśli takowa sprawa wynikła przy sprawowaniu sakramentu pokuty i pojednania. Z oczywistych względów powinno się zawsze zachować wrażliwość i całkowitą dyskrecję w odniesieniu do osób i ich problemów natury duchowej i psychicznej.

Niech całej wspólnocie prezbiterium łomżyńskiego towarzyszy nieustanna modlitwa i duchowe wsparcie dla egzorcystów i wszystkich osób powierzanych ich posłudze.

Łomża, dnia 6 listopada 2015 r.
N. 1653/2015

+ Tadeusz Bronakowski